Maailm

Koroonakriisitõttu võivad osad toidukaubad kas kallineda või lausa otsa saada (8)

Toimetas Madleen Vapper, 4. aprill 2020 22:37
Maasikamüük turul.Foto: Aldo Luud
Toiduhinnad võivad varsti tõusta, sest suvised hooajatöölised ei saa näiteks Soome ega ka Eestisse tulla. Seega saavad farmid vähem toota, ning osad kaubad võivad lausa otsa saada. 

Soome ja ka Eesti põllumajandussektoris mängivad olulist rolli ukrainlastest hooajatöölised, kes ei pääse nüüd koroonakriisist tulenevate liikumispiirangute tõttu riiki sisse. Kriis puudutab tegelikult lausa kogu Euroopat ning paljudes farmides on kevadised külvitööd tegemata jäänud.

Soome võimud plaanivad kriisi lahendamiseks meelitada tööta jäänud inimesi ja noori farmitööle, vahendab Soome Rahvusringhääling Yle. Sellega on aga kiire, sest esimesi töötajaid oleks vaja juba sel kuul.

Euroopa suurima põllumajandusorganisatsiooni peasekretäri Pekka Pesoneni sõnul on väga oluline kodumaise toodangu kasvatamine, sest koroonakriisi tõttu ei ole enam sama lihtne kaupa importida. Pealegi tõstaks kauba sisse toomine hindu veelgi.

Põllumajandussaaduste vähesus ja kallis hind tõstavad ka kõigi teiste toidukaupade hindasid. Samuti kiirendab toiduhindade kiire tõus inflatsiooni.

Soome maasikakasvataja Yrjö Rossi farmis on juba viimased 20 aastat töötanud 60-70 ukrainlast. Rossi sõnul teavad ukrainlased juba, mida nad tegema peavad ning isegi kui leitaks uued töölised, tuleks nad alles välja koolitada.

Soome võimud peavad plaani, kuidas tuua Soome sisse vähemalt 1500 hooajatöölist. See pole aga nii lihtne, sest ka neid töölisi ootaks ees kahe nädala pikkune karantiin.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee