Maailm

Islandi laborite avastus: lausa pooled koroonaviiruga nakatunud on asümptomaatilised (3)

Toimetas Madleen Vapper, 4. aprill 2020 20:42
Foto: Erki Pärnaku
Tänu sellele, et Island viib koroonaviiruse teste suuremahuliselt läbi, mõistavad ka teised riigid haigust paremini. Ekspertide sõnul on koroonaviiruse mõistmiseks kõige olulisem põhjalik testimine.

360 000 elanikuga Island on koroonaviiruse testi teinud 17 900 elanikule - see on 5% kogu Islandi populatsioonist. Kuigi vähem kui 1% testidest said positiivse tulemuse, ütles testide läbiviija firma omanik CNN'ile, et umbes pooled koroonaviirusega inimesed ei omanud ühtegi viiruse sümptomit. See tähendab, et asümptomaatilised ja kergete sümptomitega inimesed mängivad haiguse levikul suurt rolli.

Pole kindel, kas viiruse tõsiduse määrab viiruse mutatsioon või reageerivad erineva geneetikaga inimesed viirusele erinevalt. Võimalus on ka, et tegemist on nende kahe kombinatsiooniga.

Kuigi Island on keelanud ära üle 20 inimese kogunemised ja sulgenud põhikoolid ja gümnaasiumid, ei ole riik piire kinni pannud. Riik ei näe selleks vajadust, kuna viirusele reageeriti kiiresti ning üksikisikute karantiini jälgitakse rangelt.

Island hakkas oma kodanikke testima juba veebruari alguses. Riigi plaaniks on enne viiruse möödumist läbi testida vähemalt 50 000 inimest ehk 13% kogu riigi rahvastikust. Kuigi Island viib läbi suurel hulgal teste, siis testitakse vaid vabatahtlikke.