Eesti uudised

Raha vähe? Säästa! Nõuandeid keerulisel ajal toimetulekuks (2)

Karin Sõmer, 3. aprill 2020 19:47
Nii nad vaikselt kogunevad.Foto: Stanislav Moshkov
Praegu ei tea meist keegi, mis saab homme. Üks on aga kindel: esimesed palgakärped ja koondamised on juba toimunud ning kardetavasti ei jää need ainsateks.

Ees terendava majanduskriisi valguses vestles Õhtuleht erinevates valdkondades tegutsevate, erineva sissetuleku, perekonnaseisu ja erinevas vanuses inimestega, et selgitada välja, millistele kuludele säästukirves esimesena langeb.

Alljärgnevat ei tasu võtta hirmutamisena, vaid üleskutsena läbimõeldumalt majandada.

Toit

Õhtulehega vestelnute hinnagutest selgub, et kõigepealt läheb käiku kõigi säästunippide ema – restoranitoidust loobumine. Olgugi, et toidukullerid teevad koduseinte vahel olija elu tunduvalt mugavamaks ja mitmekesisemaks; olgugi, et soodustusi ja eripakkumisi on hetkel palju; ja olgugi, et siinkirjutaja loodab siiralt, et restoranid jäävad avatuks ning nende töötajatele leib lauale, on koju tellitud valmistoit isetehtust kallim. 

Mitmed vastanud tõid esile, et toidukulud on tänu harvemale poes käimisele tunduvalt kahanenud. Kodust töö tegijad ütlesid, et lõunapausidele on tekkinud uus tähendus ja kokkuhoiukoht tuli poodide valmisletitoidust loobumise arvelt. Kodustel hommikutel enam bensiinijaama kohvi ei jooda ja joogi kõrvale jääb võtmata nii mõnigi saiake. Ja ka noored-edukad, kui juba poodi satuvad, ei häbene osta sama päeva tooteid. 

Õhtulehega vestelnud säästjate seisukoht on ühene – toidukulleritele nad enam oma raha anda ei soovi. Ka need, kes varem pliiti vaid kaugelt vaatasid, kinnitasid, et potid-pannid on nüüd kapist välja võetud. Kõige radikaalsemate majja pole enam isegi võileivamaterjal teretulnud – ja võileib on teatavasti kõige kallim lihtne kodune toit. 

Takso

Ühest küljest pole justkui kuhugi sõita, sest elu on nüüd valdavalt kodune, ja kuna ööelu praegu puhkab, pole vaja ka tagasi koju sõita. See viib meid järgmise kokkuhoiukohani, milleks on

Alkohol

Baarid on kinni ja igaõhtust õlut-veini ei kipu enam poest tooma. Mitu pereinimest tõi välja, et lastega kodus olles ei sobiks tipsutamine nagunii, ja mida sa joodki, kui alkoholi kodus lihtsalt pole.

Kultuur ja meelelahutus

Kinos ja teatris praegu käia ei saa. Samas on seriaalid häbematult heaks muutunud. Leidlikumad ühendavad eraldiseisvad voogedastuskeskkondade kontod ühe kasutaja alla, sest perekonto jagamine on individuaalsetest odavam. Aga on neidki, kes telerile otsustavalt selja keeravad, loobudes nii Netflixist kui ka digiboksist. 

Ning! – mõnedel asjadel on komme tulla, jääda ja ununeda. Tasuta prooviperioodiga algavad entusiasmipõhised liitumised-tellimused jäävad taustale tiksuma ja röövivad pangakontolt aasta lõikes suuri summasid. Vaata need üle!

Sport

Ühel päeval avanevad spordiklubid niikuinii. Oled sa tõsimeelne trennihunt või tegeled enesepettusega? Regulaarne aeroobne treening on üks heaolu alustalasid, aga sporti saab harrastada ka tasuta.

Siin lähevad säästjate arvamused lahku: on nii neid, kes oma valitud spordiala mitte mingi hinna eest jätta ei kavatse, kui neid, kes nõus kulukama ala soodsama vastu vahetama. Ja leidub neidki, kes jätavad sportimise paratamatuse tõttu. Nõnda juhtus ühe vastanuga, kes tõdes, et tema joogaõpetaja jäi Taisse lõksu ja kodus on treenimiseks motivatsiooni leida palju keerulisem.

Lapse logopeed

Kärpeklubi ei koosne ainult innukatest uussäästjatest, kes eluviiside muutmises põnevat ja mängulist väljakutset näevad. Majanduslikud raskused sunnivad säästma isegi kõige nõrgemate heaolu arvelt.

Pere, kus mõlema vanema palk juba langeda jõudis, pidi kahjuks loobuma lapse logopeedist. Riik seda abivajadusena ei tunnusta ja nii on hea logopeedi teenus väga kallis. 

Nagu ütleb ema: „Lapsel pole diagnoositud kõnepuuet, aga ta ei ütle teatud häälikuid korralikult. Vanemate sudimine tekitab temas trotsi, logopeed aga suudab selle ületada.“

„Paraku ei suuda ma palgakärpe tingimustes enam kallist ja head logopeedi kinni maksta. Üks kord maksab 45 eurot! Loodan vaid, et juba tehtud töö kandub edasi.“

„Sügisel vaatame, kas tulid vajalikud häälikud ise, või tuleb ikkagi mõne muu koha pealt kokku hoida.“

Juuksur

Juuksurit külastavad peaaegu kõik inimesed olenemata soost ja vanusest. Kõikidest iluteenustest mainiti ainsana, et just teravate kääride juurde lähiajal asja pole. Juba ühekordne sääst algab kümnest eurost, aga võib tähendada ka kolmekohalist arvu.