Eesti uudised

Uuring: 14 protsenti Eesti elanikest usub, et nende käitumine olukorda ei mõjuta (1)

Toimetas Hindrek Pärg, 3. aprill 2020 18:42
Inimtühi Tallinn eriolukorra ajal Foto: Erki Parnaku
Riigikantselei tellitud uuringust selgub, et märgatavalt on kasvanud koroonaviiruse leviku piiramisega seotud suuniseid jälgivate inimeste hulk. Eestlastest rohkemgi on hakanud pingutama venekeelsed elanikud. 

Uuringust selgus, et väljas liikuvate inimeste hulk on järjest vähenemas, kuid 14 protsenti inimestest usub endiselt, et tema käitumine olukorda ei mõjuta. 7 protsenti vastajatest on üles tunnistanud, et hakkab kodus istumisest väsima, kõige kõrgem osakaal on 15 – 24 aastaste noorte seas.

Samal teemal

79 protsenti inimestest järgib enda hinnangul kõiki antud suuniseid koroonaviiruse leviku tõkestamiseks, mis on 8% kõrgem kui nädal varem. 41% on enda väitel hakanud veelgi rohkem pingutama, kusjuures venekeelsete elanike seas on see protsent kõrgem (46%).

Uuringu põhjal võib öelda, et peaaegu kõik elanikud on koroonaviirusega seotud teemadega kursis: 99 protsenti eestlastest ütleb, et on hästi või pigem hästi kursis, venekeelsete seas on sama näitaja 97.

67 protsenti eestimaalastest püsib enda sõnul kodus (lisaks 7% karantiinis), väljas liikuvate inimeste osakaal on vähenenud ja on võrreldes eelmise nädalaga vähenenud 31 protsendilt 25.. Inimesed, kes käivad väljas, nimetavad peamiseks põhjuseks tööd (63 protsenti) ja värske õhu hingamist (50 protsenti).

Turu-uuringute AS-i sotsioloog Tõnis Stamberg ütles, et võrreldes kahe eelmise nädalaga on näha inimeste suhtumise stabiliseerumist – info vajalikest meetmetest on arusaadav kõikidele Eesti elanikele ja alates 12. märtsist riigis kehtima hakanud eriolukorras kasutusele võetud meetmetega on kõik leppinud. Usk riigi toimimisse kriisiolukorras on kõrge.

43% eestimaalastest on rahul praeguste meetmetega, 51% pooldaks nende karmistamist. Võrreldes eelmise küsitluskorraga on kasvanud rahulolu olemasolevate meetmetega (+8%) ja vähenenud karmistamise pooldajate osakaal (-7%). Meetmete leevendamist soovib vaid 5% vastanutest. Kõige rohkem toetavad meetmete karmistamist Valga-, Võru- ja Järvamaa elanikud, kus toetus on vastavalt 71%, 66% ja 71%, kõige vähem aga Läänemaa (26%) elanikud, kus 73% on rahul hetkel kehtivate meetmetega.

23% eestimaalastest kasutab olulise allikana riigiasutuste kodulehti, sh lehekülge kriis.ee, kusjuures teistest rahvustest elanike seas on see märgatavalt kõrgem kui eestlastel, vastavalt 28 ja 21%. Kõige aktiivsemalt kasutavad riigiasutuste kodulehti noored vanuses 15 – 24 aastat (43%), kes on samuti aktiivseim infotelefoni 1247 kasutajarühm.

60% vastajatest on täheldanud, et koroonaviirusega seotud olukord on vähendanud nende ja nende perekondade sissetulekut ning see on nädalaga kasvanud 5 protsendipunkti võrra. Mure on suurem venekeelsete inimeste seas, kus mure majandusliku olukorra pärast on kasvanud nädalaga 64 protsendilt 72. Kõige rohkem muretsevad klienditeeninduse valdkonnas tegutsejad ja oskustöölised.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee