Juhtkiri

Juhtkiri | Eriolukord ei saa olla kriitikavaba (2)

Ohtuleht.ee, 3. aprill 2020 18:42
On selge, et praegusest koroonaviirusest põhjustatud kriisist veame välja vaid ühiste jõududega. Igaühe panus loeb, kusjuures äraspidisel kombel tähendab see, et võimalikult suur osa meist midagi ei teeks, püsiks kodus ja hoiduks kontaktidest. Samas on see vaikelu näiline, kui tööd tehakse kodukontoris ja õpitakse e-koolis.

Kuid uute reeglite järgi ühiselt tegutsemine ei tähenda automaatselt nagu võiksid otsuste langetajad olla kriitikavabad. Ungari peaministrile piiramatute volituste andmine on pannud Euroopa vanad demokraatiad muretsema, Eesti ühines 14 liikmesriigi avaldusega alles tagantjärele, sest meid initsiatiivgruppi ei kutsutudki. Küll aga oli Eesti koos teiste endiste idabloki riikidega kiirustanud teavitama Euroopa Nõukogu valmidusest hakata piirama inimõiguseid. 

Ei ole kuidagi põhjendatud, nagu peaks opositsioon kriisi ajal loobuma oma rolli täitmisest. Ka pole kohased katsed kasutada eriolukorda opositsiooni tasalülitamiseks. Kui majanduse kriisipaketis on näha kitsalt erakondlike huvide elluviimise katset, siis opositsiooni kohus ongi sellele tähelepanu juhtida. Avalikes huvides oleks parem hoopis mõlema poole jõudude ühendamine.

Ka tuleb eriti just kriisiajal olla oma tegudes ja ütlemistes aus. Kui terviseamet kordab, et üleüldisel maskide kandmisel pole mõtet, siis vajab hajutamist kahtlus, et seda öeldakse ainult poliitilistel põhjustel sellepärast, et meil lihtsalt ei jätku rahvale jagamiseks maske. Osades riikides on see hoopis kohustuslik, maske kannab ka riigikogu ja meie ministridki.

Mida pikemaks venib eriolukord, seda rohkem küsimusi tekkib. Mida rohkem koguneb vastamata küsimusi, seda pingelisemaks tõotab minna. Konstruktiivne kriitika aitab asju tasakaalus hoida.

Samal teemal

03.03.2020
Uuring: 14 protsenti Eesti elanikest usub, et nende käitumine olukorda ei mõjuta