Eesti uudised

Võrus tegutsev haigla kaitseb ennast: täidame kõiki nakkuse vältimise nõudeid! (1)

Johanna-Kadri Kuusk, 3. aprill 2020 15:19
Lõuna-Eesti haiglaFoto: Aldo Luud
Võrus asuva Lõuna-Eesti haigla arstid tunnistasid avalikult, et haiglas ei peeta kinni terves Eestis kehtestatud reeglitest ja riskitakse viiruse levimisega. Haigla esindaja sõnul käituvad nad vastavalt riskihinnangule.

Arstid rääksid Eesti Päevalehele, et haiglas on neli suuremat mööndust, mis lähevad vastuollu eriolukorra korraldustega. Esimene neist on peresünnituste lubamine, millega on arstidel hirm, et sünnitusele kaasa tulnud isad suurendavad haiglas koroonaviiruse levimise tõenäosust. Teisena tõid arstid välja, et haiglas jätkub plaaniliste uuringute tegemine, mis mujal Eestis on suuremas osas lõpetatud. Kolmanda murekohana tõid arstid välja vahejuhtumi, kus koroonaviirusesse nakatunud inimesega kokku puutunud arste ei saadetudki kaheks nädalaks koju. Viimasena tõid arstid välja, et haigla patsientidele võib jätkuvalt saata pakke, kuigi seegi peaks olema keelatud, sest viirus võib ka pindadel levida.

Haigla esindaja: täidame kõiki nõudeid

Lõuna-Eesti haigla juhatuse liige Arvi Vask kommenteeris Õhtulehele, et haigla täidab kõiki piisknakkuse vältimise nõudeid. 

„Meie haigla nakkustõrje meeskond ja personal on teinud head tööd ja me oleme suutnud hoida nakkuse levikut haiglast eemal. Kriisimeeskond koguneb igapäevaselt ja kaalume kõiki riske ning tegutseme vastavalt hetke riskihinnangule,“ kinnitas ta. 

Vase sõnul ei luba haigla enam tugiisikuid sünnitusele. Samas ei hakka tema sõnul haigla kodusesse karantiini saatma neid töötajaid, kes puutuvad isikukaitsevahendeid kasutades kokku patsientidega, kes on COVID-19 positiivse diagnoosi või viirusekahtlusega. „Võttes arvesse Võrumaa olukorda ja nakkuse leviku dünaamikat, on meie nakkuskontrolli meetmed kohati isegi karmimad, kui nõuded ette näevad,“ sõnas ta.

Tartu Ülikooli kliinikum: me ei teadnud toimuvast midagi

Lõuna-Eesti haigla on osa Lõuna meditsiinistaabist, mida juhib Tartu Ülikooli kliinikum. Kliinikumis paika pandud reeglid kehtivad kõigile staabi haiglatele ühtemoodi. 

Lõuna meditsiinisaabi juht Marek Seer tunnistas, et kliinikum ei olnud teadlik olukorrast Lõuna-Eesti haiglas, millest Eesti Päevalehes kirjutati. „Olgugi, et Lõuna meditsiinistaabi poolt tehti haiglasse 31. märtsil ka kohtvisiit, korraldab kliinikum uue visiidi olukorraga tutvumiseks,“ kommenteeris ta.

Seeri sõnul saatis Tartu Ülikooli Kliinikumi kriisijuhtimismeeskonna juht professor Joel Starkopf 26.märtsil Lõuna-Eesti haiglale ka märgukirja, milles soovitab tungivalt jälgida nii üleriigilisi juhiseid kui ka Eesti Naistearstide Seltsi soovitusi mitte lubada tugiisikut sünnituse juurde.

„Kliinikumi seisukoht on, et probleemi saab lahendada eri- ja kriisiolukorras vaid nii, et kõik osapooled mõistavad ja täidavad juhiseid ühiselt,“ lisas Seer.