Eesti uudised

VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: koroonaviirusesse haigestumine võib haripunkti jõuda järgmisel nädalal (3)

Johanna-Kadri Kuusk, 3. aprill 2020 11:58
Merike JüriloFoto: Teet Malsroos
Igapäevasel eriolukorra pressikonverentsil on reedel juttu testimisest ning politsei ja päästeameti tööst.

Kohal on terviseameti peadirektor Merike Jürilo, Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu ning Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori asetäitja Priit Pärkna. Teemad on hetkeolukord ja testimine, ülevaade politsei ning Päästeameti tegevusest ja soovitused eelseisvat nädalavahetust silmas pidades. Osalejad võivad tulenevalt oludest muutuda viimase hetkeni.

Terviseamet: kulminatsioon võib olla järgmise nädala lõpus

Jürilo sõnul saab reedeste numbrite järgi öelda, et haigestumine on ühtlases kasvutempos. Möödunud ööpäeval tehti üle 2000 testi, mis on senine rekord. Jürilo sõnul toimub ka tervenemine ja 48 inimest on haiglast koju saanud. 

„On äärmiselt oluline, et hooldekodudes peetaks kinni viiruse tõkestamise piirangutest ja peab jälgima, et haigus hooldekodudesse ei jõuaks. Siin teevad tööd kohalikud omavalitsused. Hooldekodudel on välja töötatud isolatsiooniplaanid,“ rääkis Jürilo olukorrast hooldekodudes.

Teine oluline teema on Jürilo sõnul meedikute kaitsmine ja see, kuidas toimivad haiglad, et oma haigus ei leviks. „Tervishoiutöötajad on jätkuvalt meie kõrgendatud tähelepanu all ja seda kahel viisil. Esiteks, et haiglad oleksid ohutud ja selleks, et nemad on täna eesliinil ja teevad seda tänuväärset tööd, riskides ka oma tervisega,“ rääkis terviseameti juht.

Jürilo sõnul käib Kuressaare välihaiglas töö. „See on toetus Kuressaare haiglale, et nad ei ole selles mures üksi,“ lisas ta.

Terviseametil on plaan läbi testida kõik hooldekodud. 

„Vaadates tasapärast ja ühetaolist kasvutrendi, siis on täna selge, et kasvutrend jätkub ka järgmisel nädalal. Tõenäoliselt on kulminatsioon järgmise nädala lõpus ja selles olukorras peame olema valmis,“ sõnas Jürilo ja lisas, et ka teadlaste prognooside järgi võiks murdepunkt tulla järgmise nädala lõpus.

Päästeamet: hoolime, märkame, abistame!

Tammearu kinnitas, et päästeametil on ressurssi inimesi aidata. Üks tegevusliin on ka eriolukorra juhtimine. „Eriolukorra tööde juhtide peamine ülesanne on kohalike vallavalitsuste aitamine, info vahetamine ja koordineerimine selleks, et kõik toimiks ja inimesed saaksid vajalikku abi. Kui kohalik omavalitsus vajab asi, siis selleks oleme meie, et asjad saaksid tehtud,“ seletas ta.

Tammearu teatas, et saaremaale hakatakse pakkuma eraldi kriisiabi, et saaks võimalikult palju keskenduda inimeste ravimisele. 

„Kohalikud omavalitsused teevad väga head tööd. Nad võtavad asja väga tõsiselt,“ kiitis Tammearu.

Tal oli ka palve kõigile inimestele. „Kui keegi vajab abi, kas rahaliste raskuste pärast või on karantiinis ja haige, siis palun märkame neid inimesi ja anname neist teada. Vahel on raske abi paluda. Palun anname neist teada, et me saaksime neid aidata. Teame, et olukord veel hulleneb ja haigeid tuleb veel juurde. Hoolime, märkame ja abistame,“ ütles Tammearu.

Politsei: inimesed saavad 2+2 piirangust aru

Pärkna teatas, et neljapäeval avastati politseist üks koroonapositiivne inimene. Nakatunu on Pärkna sõnul olnud viimased kolm nädalat kodust ja väga suurt ohtu nakkuse levimiseks ei ole. „Viiruse levik mõjutab meie tööd. Oleme mitu nädalat planeerinud seda, mis juhtub siis kui nakatunuid on rohkem,“ rääkis ta.

Pärkna sõnul on ka nende prioriteet see, et inimesed saaksid vajadusel abi. Lisaks eriolukorra korraldustele on neil ka varasemad mured, millega tegeleda. „Näiteks liiklus. Kuigi autosid on vähem, siis näeme siiski seda, kuidas kiirused on kasvanud. Perevägivald on samuti mure. On arusaadav, et pikemalt kodus olles pinged kasvavad. Petuskeemidega ei ole märkimisväärset tõusu olnud, aga palume olla tähelepanelikud kõikide desinfitseerijate ja maskide pakkumiste osas,“ loetles ta.

Politseil on nädalaks olemas isikukaitsevahendite varud.