Juhtkiri

Juhtkiri | Kust läheb hooldekodu kohatasu valupiir? 

ohtuleht.ee, 2. aprill 2020 18:21
Ilmselt ei saaks paljudele leibkondadele hooldekodude kohatasu tõus tulla halvemal ajal: olgugi et sellest kuust suurenesid ka pensionid, pole viimased vaat et kunagi olnud piisavad, et pere eakamad professionaalide hoolde usaldada. Lähedaste olemasolul on vahe katnud just nemad, nende puudumisel aga omavalitsus.

Majanduskriisi hakul, kui palgakärped ja koondamised on mitmel pool osutunud vältimatuks, võib ülejõu käivaks saada ka 40eurone tõus – 240 eurost rääkimata, mis ootab ees Häädemeeste hooldekodu asukaid (olgugi et viimased saavad vastutasuks elada värskelt renoveeritud majas).

Kas majanduslangus kombineerituna hoolekandeteenuse kallinemisega tähendab paljude eakate toomist tagasi kodusele hooldusele – ja nii mõnelegi töötule uue töö leidmise perspektiivi asemel täiskohaga omastehooldajaks hakkamist –, saame näha siis, kui esimesed kõrgemad arved klientidele laekuvad.

Õiglustunnet riivab seegi, et kohatasu tõus eeldab ka teenuse paremat kvaliteeti, kuid mitmel pool pole suudetud koroonaviirust hoolealustest eemal hoida, ja seda eriolukorra juba mõnenädalasest kehtimisest hoolimata, mistõttu polnud kellelgi peale töötajate eakate juurde asja.

Veelgi murelikumaks teevad aga teated kaitsevahendite nappusest, mis ei võimaldavat terviseameti saadetud juhiseid täpselt järgida. Tõsi, ka hoolekandeasutused maksavad nende eest nüüd krõbedamat hinda. Ometi on nende asutuste elanike ja viimaste lähedaste turvatunne esmane, mida kallist teenusest oodata.

Paraku pole teenusetarbijad seni saanud nähtavat kasu omavalitsuste ja riigi omavahelisest kemplemisest, kas lähedastele õlule nii suure rahalise vastutuse panemine on ikka õiglane. Liiga kõrget omaosalust on tunnistanud mitu järjestikust sotsiaalministrit.

Lõputu keerutamise asemel, et hoolekandeteenused on ikkagi omavalitsuste korraldada, millele viimased vastavad viidetega vahendite nappusele ja sugulaste ülalpidamiskohustusele, ootame valitsuselt konkreetseid juhiseid (ja vajadusel lisaraha), mida peaks kohatasu maksmisega hättasattunu nüüd ja praegu tegema.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee