Maailm

Ameerika homod ei tohi koroonaravi jaoks verd anda (4)

Toimetas Juhan Mellik, 2. aprill 2020 17:56
Eestis saavad geid vabalt verd loovutada – Ameerikas aga mitte.Foto: Alar Truu
Kuigi Ameerika Ühendriikide valitsus ärgitab kodanikke loovutama verd, mille abil saaks uurida koroonaviirust ja selle ravivõimalusi, ei laiene selline võimalus sugugi mitte kõigile.

Ühendriikide toidu- ja ravimiamet (FDA) seisukoht seksuaalvähemuste suhtes on püsinud muutumatuna juba aastakümneid: geid ja biseksuaalid ei tohi annetada oma verd ega vereplasmat (seda ei tohi teha ka mehed, kes magavad teiste meestega). Kuid nüüd teatas FDA, et keeld laieneb ka koronaviirusesse nakatunud vähemustele – mis siis, et nende veres sisalduvad antikehad võiksid osutuda ravimi väljatöötamisel hindamatuteks.

Ravimiameti poliitika geide suhtes pärineb aastast 1986 ning algselt oli selle põhjenduseks vähendada riski HIV-viiruse levikuks. 2015 tehti erand nende homode suhtes, kes pole vähemalt aasta aega teise mehega vahekorda astunud.

Teema on võtnud üles mitmed senaatorid, nende hulgas demokraatliku partei presidendikandidaadiks pürgiv Bernie Sanders. Oma märtsi lõpus ravimiametile saadetud kirjas kutsuvad nad praeguse kriisi tingimustes aegunud reeglid tühistada.

„Me peame kasutama kõiki vahendeid, et kindlustada sel kriitilisel ajal meie rahva verega varustatus,“ seisab kirjas. „Selle nimel peame loobuma iganenud ja inimesi sildistavatest poliitikatest ning võtma üle need, mis põhinevad teadusel.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee