Eesti uudised

Täiendatud 3. aprillil

Siseministeeriumi eelnõu: töö kaotanud välismaalased peavad Eestist lahkuma 

Toimetas Triinu Laan, Greete Kõrvits, 2. aprill 2020 17:35
Foto: Erki Pärnaku
Valitsus kiitis neljapäeval heaks välismaalaste seaduse ning väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse muudatused, mille peamine eesmärk on tagada, et töö kaotanud välismaalased lahkuvad Eestist esimesel võimalusel. Eelnõu vastuvõtmiseks on vajalik riigikogu koosseisu poolthäälte enamus. Ajaleht The New York Times kirjeldab eelnõud kui rahvusliku agenda läbisurumist.

„Eelnõu puudutab Eestis töötamise eesmärgil viisaga või viisavabalt töötavaid välismaalasi, kes on pärit kolmandatest riikidest. Juhul kui neil lõpeb lühiajalise töötamise luba või kui nad jäävad muul põhjusel töötuks, tuleb neil esimesel võimalusel koduriiki naasta,“ ütles siseminister Mart Helme. Tema sõnul võib politsei- ja piirivalveamet tunnistada sellisel juhul välismaalase viisa või viisavaba viibimisaja kehtetuks ning teha välismaalasele ka ettekirjutuse Eestist

Kui välismaalasel viisa  või viisavaba viibimise aeg lõpeb, aga tal ei ole kriisiolukorras kehtestatud liikumispiirangute tõttu ajutiselt võimalik Eestist lahkuda, siis saab eelnõu kohaselt siseminister või politsei- ja piirivalveameti peadirektor anda talle Eestis viibimise aluse kriisiolukorra lõpuni.

„Oleme mõelnud ka sellele, milliseid otsuseid teha võõrtööjõu osas võimalike pikemaajaliste, kuudepikkuste kriisiolukordadega seoses, mis meid ka tulevikus tabada võivad. Kuudepikkuste kriisiolukordade puhuks näeb eelnõu ette võimaluse, et valitsus võib teha otsuse anda riigis lühiajaliselt töötavatele välismaalastele õiguse töötada esialgsest lubatud töötamise ajast pikemalt,“ rääkis siseminister.

Helme sõnul võib valitsus eelnõust tulenevalt pikemaajalise kriisiolukorra ajal otsustada pikendada esialgu 12 kuuks 15 kuu jooksul tööle tulnud välismaalaste töötamise aega 24 kuule 32 kuu jooksul. „Kuid rõhutan, et selline võimalus on väga erandlik. Täna, kus meil on kestmas eriolukorra esimene kuu, taolist plaani ei ole,“ selgitas Helme. 

Eelnõu on esitatud riigikogule üle koos riigi 2020. aasta lisaeelarve seaduse eelnõuga ja sellega seonduvaid seadusemuudatusi käsitleva eelnõuga. Seaduse vastuvõtmiseks on vajalik riigikogu koosseisu poolthäälte enamus.

„Eesti valitsus kasutab viirust ära rahvusliku agenda läbisurumiseks“

Eelnõu leiab äramainimist ka New York Timesi koroonablogis. Väljaanne toob esile, et siseministeeriumi juhib EKRE liider Mart Helme. Erakond nimetab NYT paremäärmuslikuks ja lisab, et Helme on eestivene kogukonna häälekas kriitik ning tuntud oma sisserändajatevastataste väljaütlemiste ja loosungi „kui on must, näita ust“ promojana (tegelikult on selle tsitaadi autor Helme poeg Martin). Enamjaolt saavad eelnõu mõju tundma tuhanded venelased, ukrainlased ning Aasiast tulnud töölised.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee