Eesti uudised

ETTEVAATUST! Küberkurjategijad kasutavad eriolukorda ära 

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 2. aprill 2020 14:13
Foto: Tiina Kõrtsini
Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) kvartaliülevaatest selgub, et esimeses kvartalis mõjutasid Eesti küberruumi enim üleilmne eriolukord ja hüppeliselt suurenenud kaugtöövajadus. Küberkurjategijad kasutavad nii pahavara levitamiseks kui ka erinevateks õngitsusteks ja pettusteks COVID-19 viirusega seotud huvi ja hirmu.

RIA peadirektori asetäitja küberturvalisuse alal Lauri Aasmanni sõnul on näha, et kurjategijad kasutavad järjest rohkem ära globaalset eriolukorda: „Meie hinnangul võib lähiajal oodata veel hulka intsidente, mille algpunktiks on mõni COVID-19-söödaga e-kiri või rakendus, sest ka varem on mujal maailmas nähtud trendid väikese hilinemisega Eestisse jõudnud.“

Samal teemal

„CERT-EE jätkab eriolukorra tingimustes regulaarselt ohuteadete väljasaatmisega, milles hoiatab levima hakanud petuskeemide ja õngitsuskatsete eest. Kahjuks näeme jätkuvalt intsidente, mida oleks olnud võimalik olnud ennetada, kui need ohuteated oleks teenuseomanikeni jõudnud,“ lisas Aasmann.

Vaatamata kriisiolukorras oluliselt suurenenud koormusele on Eesti e-teenused üldiselt hästi vastu pidanud. Ülekoormuse tõttu on olnud üksikuid lühiajalisi teenusekatkestusi nii õppekeskkondades kui ka tervishoiuvaldkonnas, aga enamjaolt on e-riik hästi toiminud. Samuti on paljude ettevõtete üleminek kaugtööle õnnestunud siiani suuremate küberintsidentideta.

Samas on tõenäoliselt oodata veel kampaaniaid, kus kurjategijad püüavad erinevaid kaugtöö rakendusi matkides levitada pahavara või varastada andmeid. „Kui praegu ei pöörata kaugtöö turvalisusele piisavalt tähelepanu, võime oodata lähiajal rohkem intsidente, mis on seotud väiksemate ja suuremate andmeleketega,“ sõnas Aasmann.

Samal teemal

19.04.2020
BLOGI | Haiglaravil on 125 inimest, 10 vajavad juhitavat hingamist, surnuid 40
02.04.2020
Uuring: kriisi jätkudes lõpetavad ligemale pooled ettevõtjad tegevuse
02.04.2020
Majandusekspert: Eesti majandus võib praeguses kriisis kukkuda tagasi 2017. aasta suvesse