Robert KittFoto: Priit Simson/Ekspress Meedia
Maaleht 2. aprill 2020 07:55
Endine Swedbanki tegevjuht ja majandusekspert Robert Kitt toob välja kolm võimalikku majanduskriisist taastumise varianti, aga see, milline neist Eestis käiku läheb, sõltub viirusepideemia kestusest.

Kitt võrdles praegust majanduslangust 2008-2010 aasta majanduslangusega ja leidis, et mullusest 28 miljardist SKTst võiks praeguse kriisi lõpuks alles jääda 23, millega Eesti majandus kukuks tagasi 2017. aasta suve lõppu. Majanduseksperdi sõnul eristavad ökonomistid kol­me tüüpi majanduslangust: V-kujuline, milles šokk läheb üle, U-kujuline, milles majanduse struktuur tõusu ajal muutub ja L-kuju­line, mis on lihtsalt paha.

Kui eriolukord kestab maini, võib Kiti sõnul oodata Eestis V-stsenaariumi, aga kui mootor ei tööta kuni jaanipäevani, siis ei suuda olemasolevad ettevõtted külmunud olekus kohe püsti seista ja kukuvad pikali. 

Isegi riigi abiga on Kiti sõnul võimalik ettevõtteid vaid kuu-poolteist vee peal hoida, sest viimaste aastatea kasvanud töötajate kompensatsiooni kasv on ettevõtetele endile aina vähem raha kätte jätnud.

Refereeritud artikli täistekst Maalehes.