Eesti uudised

Valitsus lubab kärpeid ja aktsiisilangetusi, ühtlasi peatatakse sissemaksed teise pensionisambasse 

Toimetas Hindrek Pärg, 1. aprill 2020 23:11
Peaminsiter Jüri RatasFoto: Erki Pärnaku
Valitsus arutas kolmapäeva õhtul kabinetiistungil koroonaviirusest põhjustatud majanduskriisi esimest leevenduspaketti ja lisaeelarvet. Arutluse all olevate meetmete kogumaht peaks küündima 2,5 miljardi euroni.

"Kärped avalikus sektoris kindlasti tulevad," ütles Taavi Aas "Aktuaalse kaamera" otsestuudios. Ta lisas, et kärped kanduvad 2021. aasta eelarvesse ning põhimõtteliselt on majanduse abipakett valmis, vahendas ERR-i uudisteportaal.

Majandus- ja taristuministri sõnul on ka ära otsustatud, et teise pensionisambasse sissemaksud riigi poolt peatatakse. Samas ta lisas, et kui inimene otsustab jätkata iga kuu neljaprotsendiliste sissemaksete tegemist teise pensionisambasse, kompenseerib riik tehtud kulutused hiljem. 

Väga tõenäoline on ka riigi osaluse ostmine suuremates ettevõtetes. "Riigi huvi on see, et suured tööandjad töötaks edasi. Loomulikult see sekkumine saab olema ajutine, kui olukord on stabiliseerunud, siis riik näeb ette ka selle, et oma osa võõrandatakse," ütles Aas.

Kolmapäeva hilisõhtul saatis valitsus ka pressiteate, milles on täpsemalt kirjas lisaeelarvega kaasnevad meetmed. 

"Lisaeelarvega eraldatakse raha valitsuskabinetis 19. märtsil vastu võetud majandusmeetmete paketi elluviimiseks ning see sisaldab ettevõtete toetamist KredExi, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu, Eesti Töötukassa tööturu toetust, haigushüvitisi, maksualaseid soodustusi.

Lisaks käsitleb see pikema mõjuga meetmeid: maksuvõla ajatamist, kogumispensioni II samba sissemakse ajutist peatamist, aktsiisilangetusi ning ka ärajäetud kultuuri- ja spordiürituste otseste kulude ja saamata jäänud tulude osalist kompenseerimist. Samuti toetatakse lisaeelarves kohalikke omavalitsusi, ehitussektorit, teedeehitust, IT-valdkonda, haridus- ja teadusvaldkonda ning teisi eriolukorraga seotud meetmeid ja erakorralisi kulusid," seisab pressiteates.