Maailm

TÕE HETK? Trump: koroonaviirus pole nagu gripp! (1)

Toimetas Juhan Mellik, 1. aprill 2020 14:17
RASKED AJAD OOTAMAS: nõnda kõlas president Donald Trumpi sõnum viimasel pressikonverentsil.Foto: AFP /Scanpix
Kui veel hiljuti ilmutas Ameerika Ühendriikide president Donald Trump võitluses koroonaviirusega hämmastavat optimismi ning isegi skeptilisust, siis nüüd on tema toon märksa tõsisem. Enam pole juttugi sellest, et poed-söögikohad tehakse juba lihavõtteks lahti.

„Meil terendab ees kaks väga, väga valusat nädalat,“ lausus morniilmeline president teisipäevaõhtusel pressikonverentsil. „Ma tahan, et iga ameeriklane valmistuks nendeks rasketeks aegadeks.“

Samal teemal

Kui ajakirjanikud pärisid, kui palju surmasid võiks ees seista, keeldus Trump vastamast – parem oleks, kui infot jagaksid meditsiinieksperdid. Praeguste prognooside kohaselt jätab haiguse süül eluga hüvasti 100 000 kuni 200 000 inimest.

Süngetele uudistele vaatamata üritas Trump luua positiivset fooni. Kui valitsus poleks mitte midagi ette võtnud, küündiks oodatavate surmade arv juba miljoniteni. Samas kritiseeris riigipea levinu arvamust, mille järgi pole koroona sugugi tõsisem haigus kui gripp.
„Paljud inimesed mõtlesid, et see on nagu gripp. Aga see pole gripp. See on tige.“

Veel paar nädalat tagasi tegi Trump küll ise täpselt samasuguseid võrdlusi, kui väitis, et varajaste koroonasurmade arv jääb alla tavalisele gripile. „Me kaotame igal aastal tuhandeid inimesi gripile,“ kõneles ta. „Ja me ei lülita kunagi riiki välja.“

Meelemuutusele aitas kaasa asjaolu, et koroonaga haigestus ka üks presidendi sõber, kes on nüüd koomas. „Olen rääkinud mõnede oma sõpradega ning nad ei usu oma silmi,“ kirjeldab Trump kriisi tõsidust.

Kui varem kasutas Ameerika president iga võimalikku juhust, et rõhutada haiguse pärinemist Hiinast, siis seekord kasutas ta leplikku tooni. „See ilmus välja lihtsalt ei kusagilt,“ lausus Trump.

Enne pandeemiat valitses Ühendriikide majanduses õitseng – nüüdne kriis on jätnud töötuks juba miljoneid ameeriklasi. Selle nädala lõpus on oodata täpsemaid arve ja statistikat viiruse majandusliku mõju kohta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee