Eesti uudised

VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: ööpäevaga on lisandunud 34 nakatunut, hooldekodudes algab laustestimine 

Johanna-Kadri Kuusk, 1. aprill 2020 12:00
Foto: Youtube/ Valitsuse Uudised
Igapäevasel pressikonverentsil tuleb kolmapäeval juttu koroonaviiruse testimisest ja olukorrast tööturul.
 

Kohal on terviseameti kriisistaabi meditsiinijuht kolonelleitnant dr Ahti Varblane, sotsiaalministeeriumi tööala asekantsler Sten-Andreas Ehrlich, Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel ja Tervise- ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse juht Katrin Reinhold.

Varblase sõnul on kõikidest seni tehtud koroonaviiruse testidest viis protsenti positiivsed.

„Oluline info on see, et alustame laustestimist hooldekodudes, kus on märke koroonaviirusest. Peab mainima, et selline lasutestimine võib tekitada müra, kus on valepositiivseid ja kui nende hulk on väga suur, siis ei jõua me neid jälgida. Laustestimisega on ka see probleem, et ühest korrast ei piisa, vaid neid peab teostama mitu korda. See on päris suur koormus,“ teatas Varblane. Ta lisas testimine on justkui luure, mis annab toimuvast pildi. „Samas peab luuret tegema planeeritult ja me ei saa seda teha uisa-päisa. Iga testimine on ressurss ja valel ajal tehtud test võib anda kindlust, mis ei ole tegelikult põhjendatud,“ seletas ta. Varblase sõnul on hooldekodude laustesimise eesmärk haiged võimalikult kiiresti tervete inimeste seast tuvastada, et nad siis eraldada.

Reinhold andis ülevaate andmete kogumisest koroonaviirusesse nakatunutelt „Väga oluline on aru saada, et testide läbiviimise suurenemise juures kasvas ka laborite hulk, kust andmed tulevad. nende kõigiga on tehtud tervise infosüsteemis oma viide, kus põhimõtteliselt reaalajas laekuvad testide tulemused. On olemas automatiseeritud lahendus, kuna mahud nii palju kasvasid. Kui alguses anti välja statistikat välja ainult terviseameti andmete põhjal, siis möödundu neljapäevast on andmed infosüsteemile põhinevad,“ seltas Reinhold. 

Reinholdi sõnul sõnul on tänase seisuga kokku tehtud 14 353  testi, millest positiivsed on olnud 779 ja negatiivsed 13574. Viimase ööpäevaga on kokku tehtud 1952 testi. Juurde on tulnud 34 positiivset testitulemust.

Olukord tööturul

Ehrlichi sõnul oli möödunud pühapäevase seisuga tootuna arvele võetud 40 125 inimest ja nädalaga lisandus 2059 inimest. See on väham kui ülemöödunud nädalal, kuid rohkem kui keskmine. Ehrlichi sõnul on huvi töötasu hüvitamise vastu suur. 

„Võib öelda, et tööturu seis on kiires muutumises ja seda pigem halvema poole,“ tõdes ta. 

Ehrlichi sõnul on praegu arutusel kaks poliitika muudatust. Esimesena küsimus, kas töötuse ajal peaks võimaldama tööampsude tegemist ehk kas töötu tohib hüvitist saades teha ka juhutöid. Teine on selles, kas töötukassal ja valitsusel peaks olema võimekus töötuhüvitise kestvust pikendada, kui see on vajalik. Mõlemad küsimused on alles arutamisel. 

Paavel andis ülevaate töötukassa tööst ja palgahüvitiste maksmisest. „Seni on kõik läinud plaanipäraselt,“ kinnitas ta. Paaveli sõnul tahavad nad teha hüvitise taotlemise võimalikult lihtsaks ja selle nimel on tööd teinud nii töötukassa arendajad ja analüütikud. „Küsimuste tulv on loomulikult suur ja väga erinev. Me proovime need koondada ja läbi töötada, et need siis töötukassa kodulehele panna. Seal on kõige värskem ja adekvaatsem info,“ lisas ta ja palus kõigil tööandjatel oma volitused korda teha, et taotluste esitamisel ei tekiks mingeid takistusi. „Tahan kommenteerida ka müüti, et töötukassal saab raha otsa ja kes ees, see mees. Me vaatame ikka kõiki taotlusi nende laekumise järjekorras ja teeme vähemalt viie päeva jooksul otsuse,“ sõnas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee