Foto: Youtube/Tallinna Linnakantselei
Johanna-Kadri Kuusk 1. aprill 2020 10:08
Kolmapäevasel Tallinna linnavalitsuse pressikonverentsil osalesid linnapea Mihhail Kõlvart ning abilinnapead Kalle Klandorf ja Aivar Riisalu. Infotunni suurim uudis oli see, et Tallinna linn loobub aprilli alguses kolmeks kuuks oma rendipindade tulust, lootes sellega majandussektorit aidata.

Esimesena sai pressikonverentsil sõna Kõlvart, kes teatas, et linn plaanib rakendada abimeetmeid selleks, et toetada kriisiolukorras ettevõtlust ja kolmandat sektorit. „See on lühiajaline programm ja selle kõrvalt hakkame pikaajalisemat programmi koostama,“ sõnas ta. Programmis proovib Kõlvarti sõnul linn ise operatiivsemalt käituda, et anda ettevõtlusele kiiremini lisaressurssi. „Loomulikult kõik leppetrahvid ja muud viivised seoses tellimuse täitmise raskustega jäävad praegu ära. Me loobume nendest. Hakkame selle üle otsustama juhtumipõhiselt,“ seletas linnapea.

Meeri sõnul on suurim muudatus seoses linnavara kasutamisega. „Üldine lähenemine on praegu selline, et alates aprillist loobume renditulust järgmiseks kolmeks kuuks. See tähendab, et me ei hakka oma partneritele rendiarveid saatma. Välja arvatud need äripinnad, mida kasutatakse büroopinnana. Kuid kõik kaubandus, teenindus, toitlustus ja ka haridus- ja sporditegevus, milleks kasutatakse linna pinda, siis me neilt üüri ei palu. Seda on meilt viimasel ajal palju küsitud ja mure on siin suur. Püüame seda sellisel viisil lahendada, et inimestel oleks mingi kindlustunne ja selgus,“ teatas Kõlvart.

Kõlvart tõi eraldi välja tegevuse spordivaldkonnas. „Saame aru, et spordiklubisid toetatakse pearaha järgi. Linn jätkab spordiklubide toetamist ka siis kui neis otseselt treeningut ei toimu. Mul on palve spordiklubidele. Palun korraldage oma treeningud interneti vahendusel. Ma tean, et paljud klubid seda juba teevad. Saan aru, et spordis on oluline järjepidevus ja distsipliin ja internetis saab seda praegu tagada,“ sõnas ta. 

Kõlvart teatas, et aprilli algusest on muutunud ka laste toitlustamise kord. „Hakkame toidupakke jagama nädalaks, et ei peaks kohal käima iga päev ja oleks vähem kontakti. Sellel nädalal saab veel iga päev süüa, aga järgmisest nädalat on juba ainult toidupakid,“ teatas Kõlvart.

Linnapea teatas, et Tallinn on märtsi algusest iseseisvalt tarninud isikukaitsevahendeid ja teisipäeval jõudis kohale esimene suur kogus kaitsevahendeid. „Jagame neid haiglatele teistele hoolekandeasutustele,“ sõnas ta ja avaldas lootust, et selle või järgmise nädala jooksul jõuavad kohale ka teised osad tellitud kaubast. „Peame arvestama sellega, et vajadus lähiajal ei vähene vaid pigem kasvab. Loodame, et riik teeb ka suure tellimuse ja jagab seda Tallinna linnaga. Peab tunnistama, et Tallinn ei saa alati abi, mis oleks proportsioonis selle elanike arvuga. Ilmselt ei ole keegi unustanud, et kolmandik Eesti kodanikke elab Tallinnas,“ rääkis linnapea.

Riisalu lisas, et ainus kohalik maks, mida praegu rakendatakse on reklaamimaks, mis toob igal aastal linnale ligi 5 miljonit eurot tulu. Seda maksu plaanitakse langetada 50 protsendi võrra. Ka Riisalu kinnitas rendipindade vähendamise ja tühistamise otsust ja täpsustas, et büroopindae puhul vähandatakse üüri 20 protsendi võrra.

„Meid on natuke kritiseeritud, et me anname liiga palju, aga oleme seisukohal, et teenussektor on kõige rohkem pihta saanud ja selle päästmine on ülioluline. Seal töötab ligi 400 000 inimest ja selline jõuline meede võiks olla kindlasti see, mis päästab seda sektorit,“ seletas Riisalu ja rõhutas veel kord, et nende meetmed on operatiivsed ja üksiküritajatele abiks, kuna abilinnapea sõnul on pisemad ettevõtjad jäänud riigi abist ilma.

Klandorf teatas, et munitsipaalpolitsei käib jätkuvalt kontrollimas restorane ja baare. Seni on abilinnapea sõnul toitlustusasutused uutest piirangutest ilusti kinni pidanud ja kell 22 on kõik suletud. Suurem probleem on Klandorfi sõnul mänguväljakute ja skateparkide sulgemisega, kuna noored kipuvad seal ikka kogunema.