Kommentaar

Juhtkiri | Kas apteegireform paneb viiruse ajal apteegid kinni? 

ohtuleht.ee, 31. märts 2020 17:29
Kui pool aastat tagasi ei vastanud 1. aprillist kehtima hakkavatele nõuetele üle 300 apteegi ja veel paar kuud tagasi hirmutas rahandusminister oma reformiettepanekud välja käinud EKRE esindajana meid 120–150 sulgemisohus apteegiga, siis kuupäeva kukkudes võib vaat et kergendatult ohata.

Sest sulgemisest on teatanud vaid 25 apteeki, ja needki asuvad linnades, kus apteeke on rohkem kui üks. Sestap pole enam põhjust karta, et maainimesed – eriti keset viirusepuhangut! – apteegireformi tõttu ravimiteta jääksid.

Siiski – ühegi reformi edukriteerium ei saa olla see, et realiseerumata jäi kõige mustem stsenaarium. Kui pole ette näidata positiivset muutust, olnuks parem reform üldse tegemata jätta. Apteegituru ümberkorraldamise eesmärk oli suurendada konkurentsi hulgimüüjate seas ja vähendada apteegiteenuse sõltuvust viimaste ärihuvidest.

Apteegikülastajaile peaks see kajastuma taskukohasemates hindades ja personaalses teeninduses, kus apteeker ei püüa meelitada klienti ostma küsitava vajalikkusega kampaaniatoodet, vaid tutvustab talle näiteks hoopis soodsamaid alternatiivne. Kuidas see saab õnnestuda olukorras, kus uusi hulgimüüjaid turule lisandunud pole ning lõviosa apteekidest jääb suurte kettidega seotuks frantsiisilepingute kaudu, saame veel näha.

Suured muutused ei saa toimuma üleöö, ent välistada ei saa sedagi, et apteegituru-küsimuse juurde tuleb otsustajail tagasi pöörduda pärast eriolukorra lõppemist ja koroonaviiruse taandumist. Õnneks näitas aasta alguse suur sagimine vastuolulise reformi ümber, et mõtetest, mida apteekidega ikkagi peale hakata, juba puudust ei tule.

Samal teemal

31.02.2020
KOLMAPÄEVAL JÕUSTUB APTEEGIREFORM! Uksed sulgeb 25 apteeki, 468 jäävad avatuks