Eesti uudised

VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: e-õppel koolides ei saa eksamitest loobuda, hooldekodud võivad vajada abikäsi 

Johanna-Kadri Kuusk, 31. märts 2020 12:03
Arkadi Popov Foto: Robin Roots
Igapäevasel pressikonverentsil oli teisipäeval juttu hariduse olukorrast eriolukorras ja hüppeliselt kasvanud nakatumistest hooldekodudes.

 

Samal teemal

Kohal on terviseameti kriisistaabi hädaolukorra meditsiinijuht ja PERHi erakorralise meditsiini ülemarst-keskuse juhataja Arkadi Popov, haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets ning sotsiaalministeeriumi KOV teenuste ja toetuste poliitika juht ning TA kriisistaabi hoolekande juht Triin Raak. Teemad on hetkeolukord ja testimine, haridussüsteemi toimimine kriisi ja eriolukorra tingimustes ning hooldekodude olukord.

Terviseamet: Kuressaare välihaigla peaks alustama tööd neljapäeval

Popovi sõnul tegeleb terviseamet kaitseväe välihaigla püstitamisega Saaremaal. „Ettevalmistused käivad tihedas koostöös Kuressaare haiglaga,“ seletas Popov ja lisas, et nende prognoosi järgi algab välihaiglas töö neljapäeval. Välihaigla tööd hakkab juhtima Kuressaare haigla juhatus.

Popov kinnitas, et välihaiglas on olemas ka hingamisaparaadid. „Selle kohta küsivad isegi meedikud. Kõigepealt, kõik Kuressaare haiglasse sattunud raskes seisus patsiendid tuuakse mandrile PERHi. Abi pakkus ka Tartu Ülikooli kliinikum. Need, kes ei vaja intensiivravi, jaotatakse vastavalt olukorrale. Neid võib aidata Lääne-Tallinna nakkuskliinik, Pärnu haigla ja osad jäävad Kuressaare haiglasse,“ lisas ta.

„Tean, et täna on meedias liikunud info, et terviseamet keelab haiglatel avaldada andmeid koroonaviirusega patsientide kohta. Ma tahan seda kommenteerida. Me lähtume sellest, et COVID-19 seonduvad andmed on väga tundlik info, mis võib tekitada ühiskonnas emotsionaalseid reaktsioone. Soovime, et ei leviks segane info. Meie küsime igal hommikul haiglatelt neid andmeid. Need peaks kella kaheksaks igal hommikul laekuma. Me paneme need kokku ja hiljem edastame need ka avalikkusele. Me ei keela oma kolleegidel midagi avalikustada, aga palume, et nad teeksid seda koostöös meiega,“ selgitas Popov.

Haridusministeerium: eksamite läbi viimine on ebaselge

Laidmetsa sõnul tuntakse huvi selle vastu, kuidas on e-õpe seni toiminud. Haridusministeerium on valdkonna inimestega suheldes saanud kinnituse, et Eesti oli valmis digitaalseks õppeks. „Küll on seal kerkinud küsimused. Mis saab eksamitest, mis saab vaheaegadest? Üldised piirangud kehtivad kõigile ja sellepärast ei saa eksameid sooritada. Töötame praegu selles teadmises, et eriolukord lõpeb 1. mail. Eile tuli ettepanek eksamid ära jätta, aga need on meil seaduses kirjas ja me ei saa neid lihtsalt ära jätta,“ rääkis Laidmets. Ta lisas, et õnneks on võimalik eksamitele uued toimumisajad määrata.

Laidmets tunnistas, et e-õppega on nii õpilastel kui õpetajatel pinge palju suurem. Sellepärast toimub ka kevadine koolivaheaeg. „See pole selleks, et minna lihavõtetel välja ja sotsialiseeruma, vaid selleks, et oleks võimalik kodus olla ilma pingeta,“ teatas ta.

Hooldekodud said lisajuhised

Triin Raak tõi välja, et hooldekodudes on juba viimased kaks nädalat olnud külastuskeeld ja tema sõnul on sellest vaja kinni pidada. „Vaatamata keelust on meil neljas hooldekodus COVID-19. Andsime eile veel täiendavad juhised sellest, kuidas isolatsiooni teostada, ja kuigi kõik juhised on hooldekodudele soovituslikud, siis loodame, et neist peetakse kinni,“ sõnas ta.

Raak tunnistas, et kõigil on isikukaitsevahenditest puudus. „Kui mõnes hooldekodus avastatakse viirus, siis on meil väike varu kaitsevahendeid, mida me nendega ka jagame. Kindlasti keegi hätta ei jää,“ sõnas ta.

Samuti on hooldekodudes mure hooldajate pärast. Kust saada abi siis, kui pole piisavalt hooldajaid? „See on kindlasti oluline. Meil on teistes valdkondades jäänud üle inimesi, kes saavad selles vallas appi tulla. Lasteaedades ja mujal. Me oleme hooldekodusid suunanud ka töötukassa poole, aga seal peab olema kriitiline, kuna me ei taha, et hooldekodudest liiga palju erinevat rahvast läbi käiks,“ seletas Raak.

Samal teemal

05.04.2020
Ööpäevaga lisandus 63 diagnoositud nakatunut, suri kaks inimest
31.03.2020
Koolijuhid: põhikooli ja gümnaasiumi peaks saama lõpetada eksameid sooritamata
30.03.2020
APTEEKER ANNAB NÕU: eriolukorras toimi kevadstressi seljatamiseks just nii