Koroonaviirusest tingitud eriolukord Saaremaal.Foto: Alar Truu
Johanna-Kadri Kuusk 31. märts 2020 10:25
Terviseamet lükkas sotsiaalmeedias ümber väite, nagu oleks nad keelanud haiglatel avaldada infot selle kohta, kui palju neis parajasti patsiente on. Terviseamet palub hoopis, et kogu info liiguks läbi nende, et ei tekiks segadust.

Kuressaare haigla ravijuht dr Edward Laane oli teisipäeval kommenteerinud Delfile, et nad ei saa oma haigete arvu meediale öelda ja Delfi avaldas selle. Terviseamet tegi uudise järel omalt poolt täpsustuse.

„Meie kommentaar meedias levivatele süüdistustele justkui oleks terviseamet keelanud Kuressaare haiglal avaldada haigestunute infot: terviseamet ei ole keelanud haiglatel haigestunute kohta andmete avaldamist. Terviseametisse koondatakse andmeid haigestunute ja hospitaliseeritute kohta kõikidest maakondadest kord päevas hommikul kella 7ks ning avaldatakse sõltuvalt andmete laekumisest hiljemalt kella 11ks,“ teatasid nad Facebookis.

„Seega, kui iga haigla annab vahepealsel ajal välja oma numbreid, siis see tekitab põhjendamatut segadust numbritest ja seab avaldatud numbrite usaldusväärsuse kahtluse alla. Seepärast oleme selguse huvides palunud haiglal mitte väljastada infot selle kohta mitu koroonapatsienti konkreetses haiglas ravil viibib ja mitu tervenenud patsienti on koju saadetud ning infot koroonapatsiendi varasemate krooniliste haiguste kohta, kuna tegemist on delikaatsete isikuandmetega,“ jätkas terviseamet.

Terviseameti hinnangul peame arvestama, et Eesti väiksuse puhul on paljud patsiendid tuvastatavad. „Samuti oleme palunud mitte avaldada infot patsiendi haigestumise üksikasjade kohta, sest selle kaudu võime tahtmatult avaldada ka tema perekonnaliikmete delikaatseid isikuandmeid, milleks tervislik seisund on. Samuti on terviseamet palunud haiglal mitte väljastada infot patsiendi surma kohta, et oleks võimalik eelnevalt teavitada lahkunu lähedasi. Esimese surma puhul juhtus kahetsusväärne lugu, kus ajakirjanikel oli info enne, kui oli teavitatud lähedasi,“ selgitas terviseamet.