Eesti uudised

Täiendatud 28.03. kell 12.30

VIIRUSEPUHANG: Saaremaa hooldekodus on COVID-19 tuvastatud 26 inimesel (5)

Toimetas Triinu Laan, Kristjan Väli, 28. märts 2020 12:52
Foto: Südamekodud
Neljapäeval võeti koroonaviiruse proovid nii ülejäänud 38 Saaremaa Südamekodu elanikult kui sel ajal hooldekodus viibinud töötajatelt. Reede õhtul selgunud tulemuste kohaselt osutusid positiivseks 22 hooldekodu elaniku ja kolme töötaja analüüsid. Laupäeva keskpäeval teatab terviseamet, et lisandunud on veel üks COVID-19 viirusesse nakatunud inimene.

Laupäeva keskpäeval toimunud pressikonverentsil anti ülevaade viiruse levikust. "Saaramaal on juhtunud see, mida me kõige ohtlikumaks pidasime," tunnistab terviseameti Põhja regionaalosakonna juht Ester Öpik.

Samal teemal

"Hooldekodus on ulatuslik viiruse levik. Kokku on haigus hooldekodus diagnoositud 26 inimesel," ütleb Öpik. Ta lisab: "Kõik positiivse diagnoosi saanud isikud ei vaja haiglaravi. Kes vajavad, nemad on ka mõned päevad tagasi haiglasse viidud. Kui selgusid esimesed haigusjuhud. Eile palusime viivitamatult eraldada need isikud, kes on diagnoositud haigusega. Sellises olukorras on terviseameti selge seisukoht, et hooldekodu vajab karantiini. Ka töötajad peavad jääma karantiini."

Öpik lisab, et Saaremaale saadetakse juurde isikukaitsevahendeid. Kõik Saaremaa hooldekodud on saanud terviseameti käest lisaks 5000 maski. "Suurema koguse maske viisid täna hommikul Saaremaale kohale terviseameti töötajad," ütleb Öpik. Samuti on terviseametil plaanis saata juurde arste.

Ülejäänud hooldekodu töötajatega võtab terviseamet eraldi ühendust ja neid testitakse koroonaviiruse osas individuaalselt, lähiajal on plaanis koroonaviiruse proove võtta ka teistes Saaremaa hooldekodudes.

“Praeguseks on selgunud, et hooldekodus on ulatuslik viiruse levik. Hooldekodu on pandud isolatsiooni, eraldatud on COVID-19 positiivsed ja negatiivse analüüsivastuse saanud hoolealused,” ütles terviseameti lääne regionaalosakonna juht Kadri Juhkam. “Kiirabi kontrollib täna kõigi nakatunud hoolealuste elanike seisundit ja vajaduse korral viib inimesed haiglasse. Ühegi hooldekodu elaniku seisund ei ole kriitiline.” 

„Kui ma ise ei oleks olnud jonnakas, siis täna ei räägiks keegi sellest, meie hooldekodus on koroonaviirusesse nakatunud. Kusjuures positiivse tulemuse said need kliendid, kes silmanähtavalt haiged ei olnudki,“ rääkis Saaremaa Südamekodu juhataja Piret Pihel neljapäeval Õhtulehele

“Homme [laupäeval - toim.] kohtuvad Kuressaares nii terviseamet, sotsiaalminister, Saaremaa kriisistaap, Kuressaare Haigla kui Saaremaa Südamekodu esindajad, et arutada tekkinud olukorda ja panna paika edasised tegevused,” ütles Saaremaa vallavanem Madis Kallas. „Eesmärk on tagada, et hooldekodud saaksid jätkata oma tööd ning et kõigile hooldatavatele oleks tagatud igakülgne tugi.“

„Niivõrd suur positiivsete testide hulk on meile halb üllatus, sest enamusel meie maja elanikest ei ole haiguse tunnuseid, välja arvatud kahel elanikul, keda meditsiinipersonal on ka kontrollinud. Teeme aktiivset koostööd terviseameti ja omavalitsusega ning oleme saanud osalt personalilt nõusoleku lausisolatsiooniks,“ ütles Saaremaa Südamekodu juhataja Piret Pihel. „Eks praeguses olukorras kõige tähtsam, et kõigi seisund oleks stabiilne ja teeme koostööd terviseameti ja omavalitsusega, et saada kiiret abi meditsiinilise järelevalve osas.“ 

Terviseamet tuletab meelde ja rõhutab, et:

Rangelt on keelatud külastused kõigisse hooldekodudesse, sest see seab ohtu hoolealuste tervise.

Inimeste vahel kontaktide vähendamine on väga oluline, sest teisiti ei ole võimalik haiguse levikut piirata.

Samuti tuleb lähinädalatel vältida hooldekodu elanike liikumist hooldekodude vahel ning hoiduda uute elanike vastu võtmisest. Hooldusvajadusega eakate puhul tuleb pöörduda elukohajärgse kohaliku omavalitsuse poole vajalike kodus osutatavate teenuste saamiseks.

Terviseamet, sotsiaalministeerium ja sotsiaalkindlustusamet on välja töötanud juhise, kuidas käituda nakkuskahtlusega kliendi või töötajaga hoolekandeasutuses. Juhis on saadetud kõikidele hoolekandeasutustele. Sotsiaalkindlustusamet on hooldekodudega pidevas kontaktis ja valmis juhtumipõhiselt olukorrale reageerima.

Viimastel nädalatel on sotsiaalkindlustusamet koostöös terviseametiga aktiivselt tegelenud hooldekodude teavitamisega ja selgitamisega, et hügieeninõuete järgimine on nakatumise ennetamisel määrava tähtsusega. Iga teenuseosutaja vastutus on tagada, et kõik soovitused ja meetmed oleksid maksimaalselt rakendatud.

Seoses riigis välja kuulutatud eriolukorraga kehtib kõigis sotsiaalhoolekandeasutustes, haiglates ja kinnipidamisasutustes külastuskeeld, esialgu 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti.

Juhendid on leitavad terviseameti kodulehelt: