Eesti uudised

Eesti laenas 750 miljonit eurot. Kas ka kasumlikult ehk negatiivse intressiga? 

Toimetas Triinu Laan, Viljar Voog, 27. märts 2020 15:11
Foto: Jukka Ahonen, NIB
Põhjamaade Investeerimispank (NIB) ja Eesti riik allkirjastasid 750 miljoni eurose laenulepingu, et finantseerida koroonaviiruse mõjude leevendamiseks vajalikke majandusmeetmeid. Laenu intress on 0,32 protsenti, millele lisatakse kuue kuu Euribor ja intress võib seetõttu muutuda ka negatiivseks. 

„Tegeleme aktiivselt Eesti riigile piisava finantspuhvri tekitamisega, emiteerisime selleks esmaspäeval lühiajalisi võlakirju 200 miljoni euro ulatuses ja nüüd oleme saanud positiivse laenuotsuse NIB-lt,“ ütles rahandusminister Martin Helme.

Võlakirjad müüdi negatiivse intressiga keskmiselt 0,296 protsenti ehk nende ostjad maksavad Eesti riigile raha laenamise eest peale. Naaberriik Soome müüs poolteist nädalat tagasi enda riiklikke võlakirju 715 miljoni euro eest ja nende tootlikkus oli 0,146 protsendiga miinuses. Oluline on aga märkida, et Soome võlakirjad anti välja 2024 septembrini, Eesti võlakirjad emiteeriti vaid aastase tähtajaga ehk need peaks peagi uuesti välja lunastama.

NIBilt aastani 2035 võetud laenu puhul on lepingusse sisse kirjutatud aga positiivne intressmäär – 0,32 protsenti. Sellele lisandub aga kuue kuu Euribor, mis märtsi algul oli -0,4 protsenti, neljapäevase seisuga aga veel -0,274. Viimase aasta jooksul on kuue kuu Euribor püsinud pigem sügavamas miinuses kui 0,32 ehk riigil võiks olla võimalus ka sellelt laenult veidi kasu saada.

„Kõiki neid vahendeid on kavas kasutada Eesti majanduse, ettevõtete ja inimeste toetamiseks, et vähenda kriisi laastavat mõju ja kiirendada sellest taastumist,“ sõnas Helme.

Epideemia mõjude leevendamiseks mõeldud laenu saab kasutada:

  • kasvanud kulude hüvitamiseks tervishoiusüsteemis ja kodanikukaitses;
  • palgata puhkusele või kodudesse karantiini jääma sunnitud töötajate palgakaotuse hüvitamiseks;
  • toetusmeetmeteks kriisist enim mõjutatud ettevõtlussektoritele, nagu väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, turism ja transport;
  • ettevõtetele tulu kaotuse või täiendavate kulude hüvitamiseks, mis tulenevad valitsuse kehtestatud piirangutest viiruse leviku piiramiseks: näiteks spordiklubide, teatrite, muuseumide jms sulgemine ning karantiini kehtestamine teatavatele geograafilistele piirkondadele või riigipiiride sulgemine.

Põhjamaade ja Balti riikide rahvusvahelise finantsinstitutsioonina rahastab NIB projekte, mis parandavad piirkonna tootlikkust ja toovad kasu keskkonnale. Pangal on ka stabiliseeriv roll majanduskriisi ajal.

NIB on rahvusvaheline finantsasutus, mille kaasomanikeks on kaheksa liikmesriiki: Taani, Eesti, Soome, Island, Läti, Leedu, Norra ja Rootsi. Pank rahastab era- ja avaliku sektori projekte liikmesriikides ja neist väljaspool.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee