Juhtkiri

Juhtkiri | Koolilõpetamine vajab selgust 

Ohtuleht.ee, 26. märts 2020, 19:12
Eriolukorra järjest rangemad meetmed kuni vajadusel lauskarantiini kehtestamise hoiatuseni peaministri suust on mõeldud selleks, et hoida ära Itaalia ja Hispaania tüüpi katastroofi kordumist Eestis. Samas on selge, et ükskõik milline stsenaarium Eestis ka ei rakenduks, siis elu läheb igal juhul edasi – eriti koolielu. Iseasi, mis vormis see toimuma saab.

Määramatus on suur, kuid juba on selge, et esialgu kaheks nädalaks välja hõigatud koduõppega pole võimalik piirduda. Küsimuse all on pigem, kas kodus õpitakse maikuuni või pole koolimajja üldse asja enne sügist. Huvi tundmine selle vastu on igati õigustatud, sest see elumuutus ei puuduta sugugi mitte ainult õpetajaid ja õpilasi, vaid ka viimaste perekondi, kes peavad aitama neil õppida ja tagama kõik muu eluks vajaliku, seda kõike oma põhitöö kõrvalt. Kas me oleme selleks valmis aga isegi juhul, kui koolid jäävad koduõppele ka järgmiseks õppeaastaks kuni vaktsiini väljatöötamiseni?

Ja nagu sellest veel vähe oleks, tekitavad eriti õppureile lisastressi ka eksamid, õigemini praeguse seisuga nende ärajäämine. Riigieksamid pidanuksid algama juba 20. aprillist, nende sootuks ärajätmise kohta teavet veel pole. Edasi lükata neid lõputult ka ei saa, eeldades, et õppeaasta lõpeb vähemalt jaanipäevaks.

Eksamite tegemise võib ju erandkorras lükata suurde suvesse, aga kes julgeks praegu öelda, et ka siis ei kehti eriolukord. Sama ebamäärane seis on suvekuudesse plaanitud kõrgkoolide sisseastumiseksamitega. Lõpetamine sootuks riigieksamiteta poleks ju katastroof, sest kõrgkooli vastuvõtmise valiku saab teha ka keskmist hinnet arvestades või aastahinnete põhjal. Sellega antaks ka signaal, et ühtlane pingutamine on vajalik kogu gümnaasiumi vältel ning ei loe mitte ainult lõpu- või sisseastumiseksamite ponnistus.

Uus aeg soodustab kastist väljas mõtlemist, seega tasub mõelda ka variantide peale, mis veel mõni nädal tagasi võisid tunduda ennekuulmatud. Haridusministeeriumil tasub kooliperede närvide säästmiseks teha otsused pigem varem kui viimasel minutil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee