Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits, Aadu Hiietamm 27. märts 2020 08:30
Ameerika Ühendriigid esitasid neljapäeval Venezuela presidendile Nicolas Madurole (pildil) süüdistuse narkoterrorismis ning pakuvad tema arreteerimiseni viiva info eest välja 15 miljonit dollarit (u 13,6 miljonit eurot). Süüdistuse kohaselt toimus narkootiliste ainete lennutamine Venezuelast väljamaale Maduro isiklikul heakskiidul.

Otsusest andis teada USA justiitsminister William Barr. Washington toetab opositsiooniliidrit Juan Guaidót, kes kuulutas end eelmisel aastal ise presidendiks. Meest toetab ka suurem osa ülejäänud Lõuna-Ameerikast ning lääneriikidest. Maduro selja taga seisab Venemaa, kellel on Venezuelaga omad ärihuvid ning -diilid. Lisaks Moskvale toetavad teda Hiina, Iraan, Kuuba, Boliivia, Nicaragua, Türgi, Süüria, El Salvador ja Valgevene.

USA süüdistuse kohaselt abistasid Maduro ja tema kaassüüdlased illegaalsete narkootiliste ainete smugeldamisele Venezuelast välismaale. „Venezuela rahvas väärib läbipaistvat, vastutustundlikku ja esinduslikku valitsust, kes teenib oma rahva huve, mitte sellist, mis võtab osa salajases narkokaubanduses,“ seisab USA välisministeeriumi pöördumises. „Need isikud rikkusid rahva usaldust, aidates kaasa narkosaadetiste väljasaatmisele Venezuelast, sealhulgas haarates ka kontrolli lennukite üle, mis ühest lennubaasist väljuvad.“

Maduro ning USA president Trump on üksteisele pinnuks silmas olnud juba mõnd aega, seega ei tule selline vaenulik samm ehk üllatusena, kuigi ajastus tundub ehk veider, keset koroonaepideemiat. Lisaks Venezuela presidendile sai süüdistuse veel neli kõrgel kohal ametnikku, nende seas riigi peakohtunik.

Venezuela rahvas on kahe liidri vahel lõhestatud. Kahtlemata on noorel ja sarmikal Juan Guaidól kirglik toetajaskond, Madurot süüdistab suur osa inimestest Venezuela laastava majanduskriisi ja näljahäda põhjustamises.

„Olete pugeja, Donald Trump!“ ütles Nicolas Maduro telepöördumises pärast süüdistusest kuulmist. Vasakäärmuslik riigipea nimetas Trumpi ka „kauboiks“ ja „rassistiks“ ning süüdistas teda rahvusvahelistes suhetes väljapressimismeetodite kasutamises.

Loe Venezuela näljahädast ja kriisist lähemalt SIIT ja SIIT.