Pangoliin.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 26. märts 2020 13:39
Hiljuti leidis kinnitust asjaolu, et Hiinasse salakaubana viidud pangoliinid ehk soomusloomad kandsid viirust, mis on väga sarnane kogu maailma laastava koroonaviirusega.

Rahvusvahelise uurimismeeskonna sõnul tuleb loomade müük eksootilistel turgudel keelata, et vähendada edaspidiste haiguspuhangute riski, kirjutab BBC. Kuigi teadlased pole koroonaviiruse leviku puhkemise täpsemates asjaoludes üksmeelele jõudnud, usutakse, et algseks viiruseallikaks olid nahkhiired. Mõni teine liik (ehk vaheloom) võis põhjustada viiruse kandumise inimestele – juba ammu on arvatud, et selleks vaheloomaks võib olla pangoliin.

Ajakirjas Nature avaldatud uues uurimistööd väidavad teadlased, et nende käsutuses olevad geneetilised andmed viitavadki soomusloomade osalusele.  Nende arvates nõuab pangoliinide käitlemine äärmist ettevaatust ning loomade müük värske lihaga kaubitsevatel turgudel peaks olema rangelt keelatud.

Uurijad tõdevad, et Hiina ja Kagu-Aasia metsikus looduses leiduvate pangoliinide puhul on vaja sooritada täiendavat järelvalvet, et mõista nende rolli koroonaviiruste ilmnemises ja edaspidises levikus inimestele. 

Sipelgatest toituvat soomustega kaetud looma, kes on maailma üks jahitum imetaja, ähvardab väljasuremine. Pangoliini soomused on Aasia turul kõrges hinnas, sest neid kasutatakse Hiina traditsioonilises meditsiinis. Samuti on kallis ka soomuslooma liha, mida peetakse Aasia kultuuriruumis delikatessiks.