Poliitika

VIDEO | Peaminister Ratas: praegu ei ole see aeg, et teha poodides allahindlusi ja kutsuda inimesi oma kauplustesse (4)

Johanna-Kadri Kuusk, 26. märts 2020 11:58
Peaminister Jüri RatasFoto: Youtube/ValitsuseUudised
Igapäevasel ühendministeeriumis algaval pressikonverentsil osalesid neljapäeval peaminister Jüri Ratas,  siseminister Mart Helme ja välisminister Urmas Reinsalu.

Peaminister: praegu ei ole aeg allahindlusteks

Samal teemal

Esimesena sai sõna peaminister ja eriolukorra juht Jüri Ratas. Ta alustas kolmapäeval tulnud kurva uudisega, et koroonaviirus võttis Eestis esimese ohvri.  

„Minu sügav kaastunne. Ma kutsun kõiki üles end hoidma. Kutsun üles ka kaubanduskeskusi ja erasektorit, erinevaid kaubanduskette. Täna ei ole see aeg, et teha allahindlusi ja kutsuda sellega inimesi oma poodidesse. Ma palun ka inimesi, et praegu ei ole see aeg, et minna poodi. See on otsene oht,“ sõnas ta.

Peaminister kinnitas, et valitsuse määratud piirangud ei ole paberile pandud lihtsalt niisama. Kui on keegi, kes nendest kinni ei pea, on valitsus Ratase sõnul valmis kiiresti reageerima. Kui senised piirangu ei aita ja neid ei järgita, siis ei ole Ratase sõnul välistatud täielik karantiin. „Ma mõistan neid kaupmehi, kes siunavad seda valitsust. Aga ma soovin öelda, et me teeme kõike seda ka kaupmeeste huvides,“ sedastas Ratas ja lisas, et mõistab kaupmeeste pahameelt.

„Kõige olulisem on inimeste elu. Selles mängivad kõige suuremat rolli isikukaitsevahendid ja ma tänan kõiki erasektori ettevõtjaid, kes on meie poole pöördunud, et aidata,“ rääkis Ratas.

Valitsus kiitis heaks muutuse, mis annab töötukassale vahendid eriolukorras sissetulekuta jäänud inimeste toetamiseks. „Selleks, et vältida koondamisi, suunab valitsus töötukassa kaudu esimeses järgus toetuseks 250 miljonit eurot,“ lisas ta.

Peaminister toonitas, et sellel nädalal jõustunud avaliku liikumise piirang kehtib ka looduses. Selle tagamiseks on kaasatud politsei ja Ratase sõnul on politseil võimalik keelu eiramist ka reaalselt karistada.

Helme: me kiirustame aeglaselt

„Siseministeeriumi poolt on see, et valitsus on võtnud terve rea otsuseid vastu. Need on vaja ka tagada. Seesama kauplustes rahvakogunemise ära hoidmine. Kahe meetri [pikkuse vahemaa] hoidmine. Politsei teeb turvafirmadega siin koostööd. Meil on probleem vene keeles suhtlevate inimestega, kes elavad teises inforuumis ja ei pruugi aru saada sellest, kui ohtlik praegune olukord on. Selles infoväljas, mida nemad tarbivad, on koroonateemat peetud vähem oluliseks ja riik peab tegema kiireid samme, et seletada, et kriisikomisjoni vastu võetud otsused on täitmiseks. Ka see ülesanne on politsei peal,“ teatas Helme.

Minister lisas, et politsei tegeleb kriisiga ka kohalike omavalitsuste tasemel. „Riigi otsuste jõustumist on vaja tagada,“ sõnas ta ja lisas, et korralduste tagamine ja otsuste ellu viimine peab olema üle terve riigi ühtlaselt tagatud.

Helme noomis ja tuletas meelde, et majanduse tapmine ja viiruse tapmine ei ole üks ja sama asi. Selle pärast kiirustavad nad valitsuses aeglaselt. „Selle pärast teemegi oma otsuseid kaalutletult. Me ei saa lihtsalt puusalt tulistada, et selle paneme kinni ja selle paneme kinni. Igal asjal on hinnalipik ja me peame vaatama, milline on selles olukorras riigi võimekus. Võtame riigipiiri kontrollimise või avaliku ruumi piirangu. See kõik vajab lisaressurssi. See ei ole vaid nädalaks. Me oleme teadmatuses, terve maailm on teadmatuses, kui kaua see pandeemia kestab. Me ei saa end kohe alguses joosta hingetuks,“ ütles ta.

Helme lisas, et mida rangemalt kõik piirangutest kinni peavad, seda kiiremini kriis möödub. „Inimene on nii suur siga, kui tal olla lastakse, me kõik teame seda. Skeemitamine on alati. Piirangutele vilistamine maksab ühiskonnale hiljem kätte ja seda ka nendele vilistajatele,“ lisas ta. 

Reinsalu: aina rohkem eestlasi on otsustanud välismaalt koju tulla

Välisiminister tõi välja, et praegu on koroonaviirus levinud 198 riigis üle maailma.

„Meie üks ülesanne on toetada minister Jaak Aabi, kes vastutab isikukaitsevahendite liikumise eest. Teise ülesandena on tagada meie inimeste naasmine,“ kirjeldas Reinsalu välisministeeriumi tööd.

Reinsalu sõnul on viimasel ajal kasvanud abivajajate arv. „Miks see nii on? Sest inimesed on vaadanud, kuidas asjad kulgevad, ja on otsustanud alles nüüd ikkagi koju tulla. Need, kes plaanivad välismaale jääda, ma palun teil arvestada sellega, et selle kriisi kestvust on väga raske ette ennustada. Peate arvestama, et välismaal on meil raskem teile abi pakkuda ja sageli on takistuseks ka välisriikides määratud riigisisesed liikumispiirangud,“ sõnas ta.

Reinsalu teatas, et alates homsest ei toimu enam lende Venemaale ja sealt väljapoole. Erandiks jäävad vaid need lennud, millega Vene kodanikud kodumaale tagasi lähevad.

Välisiminister palus kõigil välismaal viibivatel eestlastel võimalikult kiiresti otsustada, kas nad plaanivad kodumaale tagasi tulla või mitte, sest reisivõimalused on iga päevaga järjest piiratumad.

„Lõpetuseks. Kallid Eesti inimesed. Ilmateade näitab, et nädalavahetusel on väljas 10 kraadi sooja. Mul on sõnum kõigile, linnas elavatele ja maal elavatele inimestele, et palun pidage kinni 2+2 reeglist. Meil on praegu ees kriitilised nädalad, palun peame piirangutest kinni,“ ütles ta lõpetuseks.

Hiljem ajakirjanike küsimustele vastates tõi Reinsalu kirglikult välja Läti välisministri sõnu, et kui koroonaviiruse piirangutest kinni ei peeta, siis hakkab ühsikonnas toimuma nii-öelda „looduslik valik“. Reinsalu tõi välja, et sellise asja lubamine ei oleks Eestis põhiseadusega kooskõlas ja selleks on vaja praeguses eriolukorras ka ettevõtluses ohvreid tuua. „Eesti põhiseaduses on kirjas, et riigi kohustus on anda kõigile võrdsed võimalused, sealhulgas võimalus elule. Loomulikult peab põhiseaduse järgi tagama ka võrdsed võimalused majanduses, aga kindlasti on siinkohal inimese elu majanduslikult huvist olulisem. Me ei saa lubada seda, et siin hakkab toimuma mingi looduslik valik,“ seletas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee