Maailm

KLIIMA SOOJENEMINE: Suurt Vallrahu tabas taas massipleekimine 

Toimetas Aare Kartau, 26. märts 2020, 10:55
Pleekimise tõttu surnud korallid.Foto: Reuters/Scanpix
Austraalias asuv Suur Vallrahu kannatab järjekordse massipleekimise käes, mis on viie aasta jooksul juba kolmas kord. Aina soojemad veetemperatuurid võivad korallriffi peagi hukutada, teatab BBC.

Merevee tõusev temperatuur, mida oli eriti selgelt veebruaris märgata, võib põhjustada ulatusliku korallikaotuse maailma suurimas riffisüsteemis. Teadlased on avastanud korallide laiaulatusliku pleekimise, sealhulgas leiti tõsiselt kahjustada saanud piirkondi. Sarnase olukorra jätkumine võib viia korallide massisuremiseni.

Samal teemal

Puhka rahus, Suur Vallrahu
15. oktoober 2016, 19:26
Suur vallrahu on ohus
5. aprill 2010, 07:00

Kaks kolmandikku korallriffist sai 2016. ja 2017. aastal esinenud sarnase olukorra tõttu raskelt kahjustada. Ligi 2300 km hõlmav riffisüsteem on UNESCO maailmapärandi nimistus, kuna sellele on omistatud „tohutu teaduslik ja olemuslik tähtsus“. Inimtegevusest tingitud kliimamuutuste tõttu oli Austraalia sunnitud eelmisel aastal viima Suure Vallrahu viieaastase prognoosi „väga madalale tasemele“. Neljapäeval ütles Suure Vallrahu merepargi ametkond, et viimased õhuseired näitasid peaaegu kogu territooriumil tugevat pleekimist. Väidetavalt on kahjustused suuremad kui eelmistel aastatel. 

„Riff hakkas juba 2016. ja 2017. aasta sündmuste mõjudest toibuma, ent nüüd on meil käes kolmas kord. Kliimamuutuste tagajärjel esinevad äärmuslike mõjutustega sündmused muutuvad aina raskemaks ja sagedasemaks, mistõttu on kahjud suuremad,“ selgitas merepargi peateadlane Davind Wachendfeld, kes kirjeldas riffi elava ja dünaamilise süsteemina. Eelnevad pleekimised pühkisid minema terveid korallipopulatsioone ning hävitasid muude mereloomade elupaiku. 

Wachenfeldi arvates tuleb pidada neid sündmusi globaalseks üleskutseks, mis tähendab, et kliimamuutuste valdkonnas peab kasutusele võtma võimalikult tõhusaid meetmeid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee