Maailm

Uus-Meremaa mošeetulistaja tunnistas end viimaks 51 mõrvas süüdi 

Toimetas Aare Kartau, 26. märts 2020 08:56
Massimõrvar Brenton Tarrant.Foto: Reuters/Scanpix
Veidi enam kui aasta tagasi toimusid Uus-Meremaal Christchurchi linnas verdtarretavad mošeerünnakud. 51 inimese elu nõudnud terroriakti korraldanud Brenton Tarrant tunnistas end viimaks roimades süüdi, kirjutab BBC.

29aastane Tarrant oli varem talle esitatud süüdistusi eitanud, mistõttu pidi kohtusse minema juunis. Nüüd tunnistas mees end süüdi 51 mõrvas, 40 inimese mõrvakatses ja ühes terrorismisüüdistuses.

Samal teemal

Kohtuistungile polnud koroonaviiruse tõttu avalik. Austraaliast Uus-Lõuna Walesi osariigist pärit Tarrant oli oma advokaatidega videolingi kaudu esindatud. Istungil lubati osaleda ka kahe rünnatud mošee esindajal. „On kahetsusväärne, et praegu kehtivad COVID-19 piirangud ei lubanud ohvritel ja perekonnaliikmetel kohtusaalis viibida, kui kostja end süüdi tunnistas,“ sõnas kohtunik Cameron Mander. Tarrantile esitatud 92 süüdistusele karistuse määramine toimub veel teadmata kuupäeval, ent mitte enne kui kohus naaseb oma tavapärastesse toimingutesse.

Al Noori mošee rünnakus abikaasa kaotanud Farid Ahmed ütles kohalikule telekanalile, et paljud ohvrite sugulased ja tuttavad tunnevad kergendust, et ei pea kohtuprotsessi läbi tegema, ent mitmed on siiski veel lähedaste kaotuse tõttu murtud. „Olen tema eest palvetanud ning ta võttis õige suuna. Mul on hea meel, et ta tunneb end süüdi – see on hea algus,“ sõnas Ahmed massimõrvarist rääkides.

Eelmise aasta 15. märtsil toimunud rünnakud kahes mošees hämmastasid kogu maailma. Esmalt sõitis Brenton Tarrant Al Noori mošee juurde, sisenes hoonesse ja alustas veresauna. 30 sekundit hiljem naasis ta auto juurde, võttis uue relva ja jätkas tapatööd. Samal ajal kajastas ta tapmist otsepildis pea külge kinnitatud kaamera abil. Pärast Al Noori suundus mees autoga Linwoodi mošee juurde, kus ta samuti tule avas. Peagi pärast seda nabis politsei mehe kinni. Mõrvade tagajärjel kehtestas Uus-Meremaal ka rangemad relvaseadused.

Samal teemal

18.05.2019
Uus-Meremaa mošeetulistaja videot jaganud mees mõisteti 21 kuuks trellide taha
14.05.2019
Uus-Meremaa mošeetulistaja ei tunnistanud end eelkohtus süüdi
17.02.2019
ÕÕVASTAV VERETÖÖ: Uus-Meremaa leinab ohvreid
15.02.2019
MOŠEETULISTAMISED UUS-MEREMAAL: tapja tegi tulistamisest otseülekande, vähemalt 49 inimest on hukkunud