Poliitika

Ratas riigikogule: tellime Eesti firmalt 10 miljoni euro eest kaitsemaske (3)

Toimetas Viljar Voog, 25. märts 2020, 11:56
Foto: Kuvatõmmis/Riigikogu
Riigikogu liikmete küsimustele vastavad infotunnis peaminister Jüri Ratas, haridus- ja teadusminister Mailis Reps ning väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu.


Peaminister Ratase sõnul andis ta eile eriolukorra lahendamisel abiks olevale teadusnõukogule mitu küsimust, millele vastust soovis. Kui kaubanduskeskuste ja vesipiibukohvikute sulgemist ning restoranide-baaride tööaja piiramist kella kümneni õhtul teadusnõukogu toetas, siis toidupoodide reserveerimist kuni keskpäevani üksnes riskirühmadele mitte.

Eriolukorra juhi sõnul soovib Eesti juurde tellida 100 000 koroonaviiruse testi. „Nii ruttu kui võimalik,“ sõnas Ratas. „Nende kättesaadavus [maailmas] pigem hakkab vähenema kui suurenema, seetõttu tuleb olla võimalikult kiire.“

Testidest suurem probleem on aga kaitsemaskid eesliinitöötajatele. 

„Üks suur pudelikael on isikukaitsevahendid, väga suur pudelikael,“ nentis peaminister. „Igal pool on väga suured defitsiidid paistmas.“

Ratase sõnul on jõutud kokkuleppele ühe koduse tootjaga, kes suurendab oma väljalaskevõimekust. „Tellime sealt 10 miljoni euro eest FFP3 maske,“ sõnas valitsusjuht kõige kõrgema kvaliteediga kaitsemaskide kohta. „See tähendab neile automaatselt ka lisavahetuse loomist.“

Teine suur meditsiinivahendite teema on hingamisaparaadid. Enne kriisi leidus Eestis neid 300 ringis, täpselt nädal tagasi teatas sotsiaalminister Tanel Kiik, et kugi defitsiiti ei paista, siis igaks juhuks ostetakse neid juurde 75 tükki. Nüüd teatas peaminister Ratas, et kolmapäevase otsusega soetatakse veel 150 hingamisaparaati!  

Kaimar Karu rääkis valitsuse poolt ettevõtjatele suunatud abipaketist ja nentis, et paratamatult on selle all kaetud ka firmad, mille ärimudel ei pruugi olla muidu jätkusuutlik, kuid sellega tuleb leppida, sest eesmärk on aidata raskel ajal võimalikult suurt hulka inimesi. „Hetkeni kuni selgub, et kuritarvitamine on läinud massiliseks,“ lisas Karu, et kui ilmneb valitsuse meetmete ärakasutamine, tuleb need üle vaadata.

***
Jüri Ratas vastab küsimustele eriolukorra tegevuste, COVID-19 testimise laiendamise, võõrtööjõu, kriisiolukorra haldamise muutuste, riigi kaitsevõime, tervisesüsteemi valmisoleku, valeinformatsiooni leviku, eriolukorras tegutsemise, põllumajanduses välistööjõu kasutamise, isikukaitsevahendite hankimisel tehtavate sammude ja kriisijuhtimise ning hambaravi ohutu toimimise kohta.

Mailis Reps vastab küsimusele eriolukorra mõju kohta Eesti haridusele ning küsimustele koolide töökorralduse, erahuvikoolide ja spordiklubide huviharidusteenuse toetuste maksmise ning koduõppe kohta algklassides.

Kaimar Karu vastab küsimustele kriisiabi meetmete ning KredExi meetmete rakendamise võimekuse kohta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee