Sotsiaalminister Tanel KiikFoto: Youtube/ ValitsuseUudised
Johanna-Kadri Kuusk 25. märts 2020 11:40
Igapäevasel pressikonverentsil räägiti kolmapäeval testimisest, valitsuse uutest piirangutest ja viiruse edasise leviku prognoosist.

 

Plaani järgi on kohal terviseameti kriisistaabi hädaolukorra meditsiinijuht ja PERHi erakorralise meditsiini ülemarst-keskuse juhataja Arkadi Popov, sotsiaalminister Tanel Kiik ning politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher. Teemade seas on ülevaade hetkeolukorrast ja testimisest, valitsuses eile otsustatud meetmed, samuti teadusnõukoja raport ja viiruse edasise leviku prognoosid ning tervishoiu lisarahastus eriolukorras.

Pressikonverentsi alustas Popov. „Tänase seisuga on meil kokku diagnoositud 404 juhtumit. Näeme, et testimise trend on positiivne ja kasvav. Eile lisandunud patsientidest on 11 Tartu maakonnast, 8 Harjumaalt, 8 Võrumaalt, 2 Ida-Virumaalt, 2 Pärnust, 2 Saaremaalt, 1 Lääne-Virumaalt ja 1 Põlvamaalt,“ teatas ta. Popovi sõnul on kõige tähtsam, kui vastutustundlikult rahvas praeguses olukorras käitub. „Teame, et see on piisknakkus, mis ei levi läbi õhu, aga levib siis, kui inimesed on omavahel tihedas kontaktis. Nagu eile deklareerisime, siis me moodustame uued staabid. Staabid saavad volitusi, et operatiivselt tegutseda, ja ma loodan, et see aitab meil võimalikult efektiivselt patsiente aidata,“ lisas ta.

Popov rääkis, et teab soovitustest koduse hapnikuraviga koroonaviiruse vastu hakata. Alternatiivset kodust ravimist ta ei soovita. „On olemas niinimetatud varjatud hapnikupuudus, mida oleme selle viirusega patsientidel tuvastanud. Selles olukorras peab olema meditsiiniline ja statsionaarne järelevalve, et vaadata patsiendi vajadusi ja selle järgi ravida. Sageli ei ole kodustel hapnikukontsentraatoritel ka võimekust, et tagada piisav hapniku pealevool,“ rääkis ta. 

Kiik: hoiame prognoosides pessimistlikku joont

Kiik teatas, et praegu on käimas tuline debatt koroonaviiruse nakkuskordaja üle ning selle üle, kuidas see on levinud ja kuidas seda ravida. „Eesmärk on selline, et saada viiruse levik Eestis pidama, peab nakkuskordus minema alla ühe ehk mitte keegi ei nakata enam mitte kedagi ja nakatunute arv hakkab langema. Praegu on see kordaja üle kahe. Igal juhul on valitsuse meetmed, näiteks avalike ürituste ära jätmisega, seda nakkuskordajat langetanud ja seda teevad ka eile langetatud otsused,“ seletas minister.

Valitsus teatas teisipäeval, et alates kolmapäevast on avalikus kohas keelatud koos liikuda rohkem kui kahel inimesed. Kõikide teistega peab hoidma vähemalt kahemeetrist vahet. Samuti suletakse reedel valitsuse korralduse kohaselt meelelahutusasutused. Uksed peavad sulgema ka enamik kauplusi ja avatuks jäävad vaid toidupoed, apteegid, pangakontorid ja muud hädavajalikud kohad.

Kiige sõnul on üks küsimus ka see, kas tegu on viiruse ühtlase levikuga või on praegu toimuv lihtsalt vaikus enne plahvatuslikku leviku kasvu. „Hoiame valitsuses selles küsimuses pessimistlikku joont ja oleme valmis pigem havimaks selle asemel, et hakata kriisis rapsima,“ seletas ta eriolukorra piirangute tagamaid. 

„Eile andsime kolmeks kuuks kindluse haiglatele ja kiirabidele sellega, et tervishoidu toetatakse 200 miljoni euroga. Seda haiglasisesteks ümberkorraldusteks, ületundude või lisatööjõu palkamiseks ja muudeks lisakulutusteks,“ sõnas ta. 

Kiik palub inimestel piiranguid tõsiselt võtta. „Palun tehke oma igapäevaseid otsuseid vastutustundlikult. Arusaadav, et igat tööd ei saa teha kaugelt. Kõik, mida on võimalik edasi lükata, palume edasi lükata maisse, juunisse või isegi juulisse. Me näeme sedasama valitsuse töös ja ametkondades,“ sõnas Kiik. Ta lisas, et ühiselt piirangutest kinni pidades saab kriisi üle elada võimalikult kiiresti.

Vaher: politsei jaoks on piirangud elude päästmise operatsioon

„Eilse valitsuse otsusega on kehtestatud eriolukorras lisameetmed. Kõige rohkem küsimusi tekitab kindlasti avalikus kohas liikumise piirang. See tähendab, et kõikide teistega on vaja hoida kahemeetrist pikivahet. Palun kõigil sellest kinni pidada. Selleks on vaja selgitada oma lähedastele, oma lastele, miks need piirangud on olulised ja miks need on üldse kehtestatud. Politsei aitab piirangutest kinnipidamisele kaasa. Me oleme saatnud välja patrullpolitseinikke, kes käivad suhtlemas ja selgitamas, miks need piirangud on olulised. Me võtame selle tooni, et kõik ei pruugi olla piirangutest ja nende vajalikkusest teadlikud. Me näeme, et inimesed on mõistlikud ja hoiavad tegelikult piirangutest suures osas kinni. Politsei vaatab praegust olukorda elude päästmise ja hoidmise operatsioonina. Palun Eesti inimesi, olge palun kodus ja hoidke pikivahet,“ rääkis Elmar Vaher.

Vaheri sõnul on suurendatud patrullide arvu. „Kui eile läks välja 116 patrullmeeskonda, siis täna läks neid välja 20 rohkem. Meil on erivõimalusi inimeste tausta kontrollida, et saada aru, kas koos liikuvad inimesed on perekond. Usun, et me koos saame sellega hakkama,“ lisas ta.