Eesti uudised

GALERII | Raivo Aeg asetas küüditatute mälestamiseks pärja kogu Eesti rahva eest 

Toimetas Hindrek Pärg, 25. märts 2020, 14:28
Foto: Aron Urb
Täna möödub märtsiküüditamisest 71 aastat. Kui tavaliselt toimuvad  aastapäeva puhul mäletusüritused üle terve Eesti, siis kehtestatud eriolukorra ja sellest tingitud liikumispiirangute tõttu jäetakse need ära. 

Küll aga kutsuvad mälestuspäevaga seotud vabaühendused süütama küüditatute mälestuseks küünla koduaknal.

„Mul on väga kahju, et me ei saa täna mälestada märtsiküüditamise ohvreid üheskoos kommunismiohvrite memoriaali juures. Kuid ma usun, et me kõik oleme oma mõtetes täna seal,“ ütles justiitsminister Raivo Aeg, kes asetab pärja Maarjamäe memoriaalile kogu Eesti rahva eest. "Hoidkem ja toetagem üksteist ka praegusel keerulisel ajal. See on parim, mida me küüditatute ja kõikide teiste kommunismiohvrite mälestuseks teha saame. Kutsun teid kõiki üles täna süütama oma kodudes küünalt küüditatute mälestuseks!“

Sotsiaalvõrgustike kasutajatel palutakse postitada küünla süütamisest pildid ning lisada postitusele märksõna #Mäletame. Märksõna võimaldab liita kõik sellised pildid ühte voogu ja inimesi sümboolselt ühendada, asendades nii eriolukorrast tulenevalt tühistatud mälestusüritusi.

Päästeamet paneb südamele: küünal aseta kuumakindlale alusele ja eemale süttivatest materjalidest. Ära jäta küünalt järelevalveta!

Tervisekaitsenõuetest juhindudes ei toimu ka teisi traditsioonilisi sündmusi. Küünalde ühissüütamine Tallinna, Pärnu, Tartu ja Narva linnaväljakutel jääb seekord ära. Märtsiküüditatute mälestuseks ette valmistatud installatsiooni foto- ja videomaterjal lisatakse inimõiguste instituudi kodulehele ja on kõigile kättesaadav alates 24. märtsist.

Patarei vangla, kus Nõukogude võim hoidis süütuid Eesti inimesi, värvub veidi enne kella 19.00 Eesti mälu instituudi algatusel mere poolt punaseks, mälestamaks kommunismiohvreid. 

Kell 12 ja 15 helisevad kirikute kellad. Justiitsministeerium kutsub eestimaalasi üles kirikukellade saatel seisatuma nende tuhandete inimeste mälestuseks, kes Siberisse jäid.

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu kutsub kõiki inimesi mõtlema oma perekonnaloo peale ja jagama küüditamise või Siberiga seotud esemete lugusid, et mäletada olnut ja luua koos virtuaalnäitus "Ajalugu asjades“. Rohkem infot leiab Vabamu veebilehel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee