Juhtkiri

Juhtkiri | Uued piirangud vähendavad viirusekontakte 

Ohtuleht.ee, 24. märts 2020, 19:56
Peaminister Jüri Ratase väljakuulutatud värskeid piiranguid viiruse leviku tõkestamiseks tuleb vaid tervitada, kui vaadata teiste riikide palju raskemat olukorda. Kuigi Ratas on varem hoiatanud, et peame olema valmis olukorra hullemaks minekuks, on ennetavad sammud igati mõistlikud. Suletavad kaubanduskeskused ja rohkem kui kahe inimese kogunemise keeld peab kontakte tõhusalt vähendama.

Eesti oli lootuse pannud küll inimeste mõistlikkusele, kuid elu näitab, et paljud ei pea piiranguid millekski. Rulaplatsid olid teismelisi täis ning lahti murti isegi spordiväljakute väravaid. Ja mis täiskasvanute eeskujust rääkida, kui Stroomi randki oli puhkajaid täis, nii nagu suvel. Grilliti seltskonniti ja veedeti perekonniti aega – selline on meie tegelik vastutustundlikkuse tase.

Sellisele muretule suhtumisele vastukaaluks tugevnesid hääled, mis nõudsid kas rangema või täieliku liikumispiirangu kehtestamist. Majandusinimeste seisukohalt võimaldaks kogu ühiskonna mõnenädalane väljalülitamine hakata kriisist kiiremini välja tulema. Selle venimine tooks pöördumatut kahju ja riigil ei jätkuks raha lõpututeks toetusmeetmeteks.

Kuid tähtsamgi veel on arstide arvamus: arstide liit soovis, et peaminister sulgeks kõik asutused, mis pole hädavajalikud ning PERHi arstid soovitavad rahval püsida kodus. Paraku on nii, et äratus jõuab kohale alles siis, kui oled juba hädas, nagu kinnitab ka nakatunud Saaremaa omavalitsusjuht. Oma võimaluste piirini jõudnud sealse haigla abipalve näitab, mis võib ka mujal Eestis juhtuda, kui viiruse leviku piiramist ei võeta tõsiselt. Seni oli isegi mänguväljakuid sulgev Tallinn oma tegemistes teadlikum kui oli riik oma äsjase otsuseni.

Viroloog Andres Meritsa soovitus käituda rangemalt kui valitsus, sest nii saab viirusest võitu, kõlas kui elav etteheide riigi senisele tegevusetusele. Samal ajal ülirangete piirangute abil viiruse seljatanud Hiina keerab juba Hubei provintsi lukust lahti.

Varsti on kevad ja kui ilmad on soojad, siis ei hoia ükski vägi enam rahvast toas. Nii oli valitsusel viimane aeg täiendavate piirangute vastuvõtmiseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee