Kommentaar

Isamaa: keskendume sisule, mitte isikute ründamisele

Isamaa: miks rünnatakse kriisi ajal Helir-Valdor Seederit? 

Karl Sander Kase, Isamaa meedianõunik, 24. märts 2020, 18:58
Foto: Teet Malsroos
Õhtulehe kriitika Isamaa suunal näitab kui oluline on isegi eriolukorra kiires infovoos keskenduda uudiste sisule, mitte ainult pealkirjadele.

21. märtsi juhtkirjas kuulutab Õhtuleht  „… häbi Seeder, häbi Isamaa!“. 24. märtsi juhtkirjast võime aga lugeda „Isamaa juhi Helir-Valdor Seederi näotust katsest šantažeerida presidenti“.

Selliste ründavate hinnangute põhjuseks on usutavasti Helir-Valdor Seederi poolt ERR-ile antud intervjuu pärast temapoolset ettepanekut peatada ajutiselt teise pensionisamba maksed. Samas intervjuus puudutati ka pensionireformi edasisi arenguid.

Põhjus, miks Isamaa esimees neid kahte teemat koos käsitles on lihtne. Juhul kui pensionireform jõustuks plaanitud ajal ja kujul oleks õigusliku selguse huvides mõttekas jätkata teise samba makseid. Maksete peatamine pensionireformiga samal ajal tähendaks muudatusi juba vastu võetud seaduses, mis oleks tekitanud segadust inimestele, pankadele ja seadusandjale. Lisaks tuleb arvestada ka selget maailmavaatelist lähtekohta - kui jõustub pensionireform, mis annab inimestele otsustusõiguse ja vabaduse oma pensionisäästude kasutamise üle siis ei ole ka riigil vajalik protsessi sekkuda.

Miks valitsus üldse teise samba maksete peatamist kaalub? Praeguses eriolukorras on valitsus välja käinud mitmed meetmed, mis pakuvad Eesti ettevõtetele ja inimestele lühiajalist majanduslikku tuge. Me räägime mõne kuu pikkusest perioodist. See on aga alles kriisi algfaas.

Selge on see, et järgnevate kuude jooksul näeme me märkimisväärset maksulaekumiste vähenemist ning töökohtade kaotust. Pikas plaanis ei ole riigil võimalik elada üle enda võimete. Kui toimub järsk majanduse kokku tõmbumine peab riik paratamatul üle vaatama enda kulud. Selleks tuleb juba täna kaaluda erinevaid võimalusi. Üks võimalik kulude kokkuhoiu koht on teise pensionisamba maksete ajutine peatamine.

Arutame asjade sisu mitte isikute üle. Ainult uudiste pealkirjade põhjal ei ole mõtet isikuid rünnata. Kui miski jääb ebaselgeks või soovitakse täpsustusi tuleb inimestega suhelda, mitte neid rünnata. Räägime sisust ning erinevatest võimalikest lahendusest, mis ei vaata Eesti majanduse ja inimeste heaolu ainult nädalate lõikes, vaid pikemas perspektiivis. Kriis alles algab ning selleks tuleb juba täna valmistuda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee