Maailm

Nobeli laureaat ennustab koroonakriisi kiiremat taandumist 

Toimetas Aare Kartau, 24. märts 2020, 15:37
Biofüüsik Michael Levitt.Foto: AFP/Scanpix
Nobeli keemiaauhinna laureaat ja Stanfordi ülikooli biofüüsik Michael Levitt avaldas arvamust, et COVID-19 haigusjuhtumid hakkavad peagi kogu maailmas taanduma.

Levitt alustas koroonaviiruse nakatumismustri analüüsimist jaanuaris, kirjutab The Los Angeles Times. Teadlane väljendas äärmiselt täpselt hinnangut, et Hiina kriis lõpeb palju varem, kui mitmed teised terviseeksperdid tollal oletasid. Nüüd on teadlane jõudnud seisukohale, et sarnane taandumine toimub ka mujal maailmas. 

Mida Levitt siiski Hiina puhul märkas?

31. jaanuaril lisandus riigis 46 uut surmajuhtumit, mis oli neli enam kui eelmisel päeval. Kuigi hukkunute arv suurenes, oli kasv hakanud aeglustuma. Levitti hinnangul oli koroonaviiruse tagajärjel surmajuhtumite aeglustumine palju tähendusrikkam kui arv ise. See oli varajane märk, et haigusepuhangu kulg on muutunud. Levitt kirjeldas olukorda mööda maanteed kihutava auto näitel: kuigi sõiduk võib kõrgel kiirusel veel hoogu koguda, ei lisa ta kiirust nii intensiivselt kui varem.

Nobeli laureaat valmistas raporti, mida jagas veebruari alguses ka sõpradega. Levitti hinnang, et surmade arv hakkab peagi vähenema, levis laialt ka Hiina sotsiaalmeedias. Kolm nädalat hiljem ütles teadlane Hiina uudistekanalile, et viiruse kasvumäär on jõudnud tippu. Ta ennustas, et Hiina COVID-19 juhtumite arv jääb 80 000 ringi ning surmajuhtumid umbes 3250ni. USAs töötav biofüüsiku prognoos oli hämmastavalt täpne – 16. märtsiks oli Hiinas 80 298 (hetkel 81 171) haigusjuhtumit ning 3245 (hetkel 3277) surma. Uute nakatunute ja surmajuhtumite arv on minimaalseks kahanenud.

Biofüüsik näeb ka teiste riikide puhul sarnaseid jooni

Levitt näeb sarnaseid pöördepunkte ka teiste riikide seas – isegi seal, kus ei rakendatud sama karme meetmeid nagu Hiinas. Ta analüüsis 78 riigi andmeid, kus tuvastati üle 50 uue nakatunu päevas ja nägi paljudes neist paranemise märke. Taaskord keskendub ta ennekõike uute juhtumite arvu muutustele päevast-päeva, mitte koguarvule. „Numbrid on endiselt mürarikkad, ent näitavad aeglustuva kasvu kohta selgeid märke,“ kinnitas Levitt.

Teadlane usub, et näiteks Lõuna-Korea ja Iraan on haigusepuhangu kõrghetke juba ületanud, ent Itaalia puhul on ta skeptilisem. Levitti hinnangul pole Euroopa riik veel keskpunkti ületanud ja langustrend pole alanud. Biofüüsik tunnistab ka ise, et tema süsteem on veidi segane ning ebatäiuslik. Siiski näitavad ka mittetäielikud andmed viiruse leviku aeglustuvat kasvu.

Uurijad said palju vajalikke andmeid kruiisilaeva Diamond Princess juhtumist, mida võib kirjeldada isoleeritud keskkonnana. Sealsest 3711 reisijast nakatus 712 ning kaheksa suri. Sealt kogutud informatsioon näitas, et nakatunud isikutel on järgmise kahe kuu jooksul kaks korda suurem tõenäosus surra. Kuna enamike inimeste jaoks on kahekuulise perioodi ajal surmavõimalus äärmiselt väike, ei tõsta selle kahekordistumine eriti riski.

Karmimad meetmed on siiski vajalikud

Levitt ise pooldab neid, kes kutsuvad üles karmimatele meetmetele viirusega võitlemiseks. Tema arvates on sotsiaalsed piirangud – eriti suurte kogunemiste keelamine – kriitilise tähtsusega, sest inimestel pole viiruse uudsuse tõttu selle vastu immuunsust ning vaktsiin on paljude kuude kaugusel. „See pole aeg, mil minna koos sõpradega välja jooma,“ sõnas Levitt.

Teadlase hinnangul on oluline ka gripivastane vaktsineerimine, sest kahe haiguse samaaegne levik põhjustab haiglates ülekoormust ning gripi varjus võib COVID-19 varjatuks jääda. Levitt usub, et selle eiramine oli üheks faktoriks Itaalias, sest seal riigis eksisteerib biofüüsiku sõnade kohaselt tugev vaktsineerimisvastane liikumine.

Kuigi koroonaviirusest tingitud COVID-19 haiguse surmamäär on tavalisest gripist tunduvalt kõrgem, pole olukord Levitti sõnul veel „maailma lõpp“. „Reaalne olukord pole kaugeltki nii hirmus kui paljud väidavad,“ sõnas Nobeli preemia laureaat, kelle arvates on õhus veel palju ebakindlust ja teadmatust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee