Maailm

VÕITLUS KOROONAVIIRUSEGA: Boris Johnson käskis brittidel jääda koju (1)

Tiina Tamman, London, 24. märts 2020 17:00
PEAMINISTRIT JÄLGIMAS: Suurbritannia peaminister Boris Johnson andis esmaspäeva õhtul brittidele televisiooni vahendusel käsu järgneva kolme nädala jooksul koju jääda.Foto: AFP/Scanpix
Suurbritannia peaministril Boris Johnsonil täitus laupäeval sada päeva detsembrikuisest valimisvõidust, kahe nädala eest tegi rahandusminister Rishi Sunak teatavaks riigi uue eelarve, mis lähtus tollastest valimislubadustest. Ent praegusel hetkel pole see kõik üldse enam oluline, sest kogu tähelepanu on koroonaviiruse leviku piiramisel.

Mõni küünik võiks isegi äsjase raudteede taasriigistamise otsuse järel öelda, et konservatiivid täidavad hoopiski leiboristide valimislubadusi, sest möödunud nädalal lubas seesama Rishi Sunak rahvale mitmekordselt suuremaid summasid kui eelarves ette nähtud. Mitte ükski varasem valitsus pole lubanud palgatöötajatele, et riigikassast makstakse neile 80% nende palgast mitte töötamise, vaid kojujäämise eest.

Läinud pühapäeval oli emadepäev. Oli ka imeilus kevadine ilm. Ja rahval tekkis puhkusemeeleolu, pargid täitusid jalutajatest, kes kõndisid sõpruskondadena, sugugi mitte järgides Johnsoni soovitust hoida kahemeetrist vahemaad. 

Londonis leidus ka pubisid, mis Johnsoni reedese käsu peale sugugi mitte uksi kinni ei pannud. Neilgi oli noorepoolseid kundesid, kes tahtsid elust rõõmu tunda, sõpradega koos aega veeta. Sotsiaalmeedias on tänagi pilte Londoni metroost, mis on hommikusel tipptunnil rahvast pungil.

Käsk koju jääda

Ja nii tegigi Johnson esmaspäeva õhtul telepöördumise, milles ta käskis – mitte ei soovitanud, nagu varem – kõigil inimestel kolmeks nädalaks koju jääda.

PEAMINISTRIT JÄLGIMAS: Suurbritannia peaminister Boris Johnson andis esmaspäeva õhtul brittidele televisiooni vahendusel käsu järgneva kolme nädala jooksul koju jääda.  Foto: Reuters/Scanpix

Alates esmaspäeva õhtust tohib Suurbritannias lahkuda kodust vaid esmavajalike ostude tegemiseks, kuid sedagi võimalikult harva ning kord päevas ka trenni tegemiseks – näiteks jooksmiseks, jalutamiseks, rattaga sõitmiseks. Samuti on lubatud kodust lahkumine arstiabi saamiseks või abi vajava inimese aitamiseks ja hooldamiseks. Töökohta on lubatud minna vaid juhul, kuid töö iseloom ei võimalda seda kodus olles teha.

POESABAS: Brittidel on lubatud käia toidupoes. Pildil seisavad inimesed teisipäeval Essexi krahvkonnas Thurrockis Costco toidupoe juures järjekorras. Foto: PA Pictures/Scanpix

 Politseile antakse suuremad volitused käsust kõrvalehoidjate trahvimiseks, kogunenud salkade laialiajamiseks. Parlament arutab praegu eriolukorrameetmete eelnõud, mis ilmselt kohe-kohe vastu võetakse. 

Ajakirjandus kritiseeris peaministrit korduvalt

Ajakirjandus on korduvalt kritiseerinud Johnsonit viivitamise eest. Koolid, kontorid, kohvikud, restoranid, pubid oleks pidanud sulgema varem – siis, kui seda tegid teised Euroopa riigid. Ent Suurbritannias pole sellist karmi sulgemiskäsku olnud isegi mitte Teise maailmasõja ajal. 

Paljud inimesed on segaduses: koroonaviirust testitakse vähe, vaid haiglates, lennujaamades maanduvad ikka näiteks Hiinast tulnud lennukid ja keegi ei küsi reisijalt, kust sa tuled ja kas sul on palavik. Koolid on küll suletud, ent koolis käib siiski mingi minimaalne kontingent lapsi, kelle vanemad töötavad üliolulistes valdkondades (meditsiin, toitlustus, tuletõrje jne) või kuuluvad riskirühma.

TÖÖLE? Teisipäeva hommikul olid ooteplatvormid Londonis endiselt rahvast tulvil. Foto: SWNS/Scanpix

Kiiresti muutuvas riigis – soovitused ja käsud on ju saabunud riburada – tõstatub kogu aeg uusi probleeme, sest iga meede vajab sissetöötamist. Meedikutel ja sotsiaaltöötajatel pole küllaldaselt kaitsevahendeid, rahalistes raskustes on viis miljonit FIE-t, kellele 80% palk ei laiene (Rishi Sunak töötavat küll uue abiprogrammi kallal). Samuti pole selge, mida teha kodututega. Sõjavägi on küll värvatud kaitsevahendeid laiali kandma ja hoolitsema, et 1,5 miljoni eriti kõrgesse riskigruppi kuuluvate inimeste toidu- ja ravimivajadused saaksid rahuldatud. Neil ei lubata järgmise kolme kuu jooksul ninagi välja pista. 

Vaktsiiniotsingud valitsuse teaduslikus laboris Porton Downis jätkuvad, ent enne aastat pole sealt midagi loota. Ja kes teab, võib-olla oli Johnsonil õiguski, kui ta esialgu arvas, et viirus tuleb lihtsalt läbi põdeda – siis tekib nn karjaimmuunsus – ja inimkaotustega leppida. Teda kritiseeriti varmalt: see olla ligilähedane eugeenikale, põlvkonnahügieenile. Ometi on nii mõnedki eakamad vaatlejad täheldanud, et riik jätab praegu tohutu võlakoorma järgmisele ja ülejärgmisele põlvkonnale, keda teadusandmete kohaselt viirus ei puuduta.

Ajakirjandusel läheb veel aega, enne kui hakatakse küsima, mis saab Johnsoni enda pulmadest. On ju käsk praegu kõik ühisüritused ära jätta, ka pulmad ja ristsed. Lubatud on vaid matused ja needki ilma rahvakogunemiseta. Kes oleks küll osanud ette arvata, et Boris Johnson peaministrina ei naerutagi rahvast?

Samal teemal

24.03.2020
VÄRSKED ANDMED: koroonaviirus levib 196 riigis, 408 000 nakatunut ja 18 250 surnut. Itaalias suri ühe päevaga 743 patsienti
24.03.2020
Haiglaravil on 28 inimest, neist viis on kriitilises seisus
13.03.2020
KOROONAVIIRUSE RÄNGA SURVE ALL: Briti peaminister lahendab võrrandit kahe tundmatuga