Eesti uudised

VIDEO | Mailis Reps: lõpueksamid võivad ära jääda, koduõpe jätkub (2)

Johanna-Kadri Kuusk, 24. märts 2020 11:30
Foto: Youtube/ValitsuseUudised
Haridusminister Mailis Reps teatas teisipäevases infotunnis olulise uudise, et koolide e-õpe jätkub kuni 1. maini ja lisaks on praegu ebaselge, kas selle kevade jooksul õnnetub edukalt riigieksameid korraldada.

Samal teemal

Plaani järgi on infotunnis kohal terviseameti peadirektor Merike Jürilo, terviseameti kriisistaabi meditsiinijuht dr Arkadi Popov, haridus- ja teadusminister Mailis Reps ja päästeameti peadirektor Kuno Tammearu. Teemad on ülevaade hetkeolukorrast ja meditsiinilise abi üleriigiline koordineerimine haiglate ning kiirabi vahel, eriolukorraga seotud muudatused hariduses, omavalitsustasandi kriisijuhtimine ja päästeameti toimimine.

Terviseamet: pinge on veidi kasvanud

Jürilo teatas, et möödunud päevaga lisandus 17 uut koroonaviirusesse natatunut, mis on tema sõnul samas suurusjärgus nagu viimasel kümnel päeval. Samas on nakatunute seas vanemaealisi ja sellega on Jürilo sõnul pinge veidi kasvanud.

Jürilo tuletas meelde, et hoolimata ilusast ilmast peab siiski olema valvas, pidama kinni hügieeninõuetest ja hoidma oma eakaid lähedasi.

Jürilo sõnul palkas terviseamet kriisistaabi meditsiinijuhi Arkadi Popovi. Uus meditsiinijuht omakorda teatas, et terviseametil on hästi palju koostööpartnereid, kellega peab suhtlema ja keda peab juhendama, seega on vaja sellist juhtimisstiili, et meedikud omavahel suhtlevad ja tekivad standardsed tegutsemisviisid. Seda on Popovi sõnul vaja, et ravi oleks võimalikult efektiivne.

Jürilo sõnul teevad haiglad ettevalmistusi selleks, et plahvatusliku viiruse leviku kasvu puhul oleksid olemas ka intensiivravi võimalused. Ka Popov kinnitas, et ettevalmistused käivad ja seda eriti erakorralise meditsiini osakondades. „Lisaks on loodud eraldi osakonnad nakatunud patsientide raviks. On loodud ka eraldi isoleeritud palatid,“ seletas Popov. „Praegune plaan kriisijuhtimise ümberkorraldamisel ongi see, et need haiglad, mis on oma ümberkorraldused lõpetanud, saaksid olla abiks neile, kes veel ettevalmistusi teevad. Ma arvan, et siin ongi oluline nõustamine, teatud ravikriteeriumite välja töötamine, selleks et arstid räägiksid sama keelt,“ lisas ta.

Haridus- ja teadusminister: lõpueksamid võivad ära jääda

„Suur aitäh kõigile koolidele, õpetajatele ja lapsevanematele. Tean, see nädal on olnud väga intensiivne. Kinnitan kõigile, et meie lapsed õpivad edasi ja ei ole näha mahajäävust, küll aga suurt intensiivsust ja võib-olla liiga lühikesi vahetunde,“ tegi haridus- ja teadusminister Mailis Reps kokkuvõtte.

Kõik vaheklassid peaks arvestama, et ühtegi tasemetööd ja eksamit ei saa toimuda, sest ei saa lapsi kokku tuua. Ei ole võimalik tagada ka objektiivset hindamiste, kui laps teeb seda ID-kaardi abil kaugelt. Seega vaheklassid lõpetavad nii nagu alati.

Küll aga sõltub 9. klassi ja 12. klassi lõpetajatel palju sellest, kas meil on võimalik mingis mahus kooliaasta lõpus kokku tulla. Kui maist on võimalik taastada tavaline protsess, siis on võimalik ka eksamid korraldada ja kõrgkoolid on oma vastuvõtud korraldanud vastavalt. Kui aga on selge, et see ei ole ühiskonnale ohutu, siis on vajalik teha kohandusi ja lükata eksamid suvesse või need üldse ära jätta. Neid otsuseid saab teha alles aprilli lõpus ja oleme teinud ettevalmistusi, et sellise võimaliku otsuse elluviimine oleks operatiivselt teostatav,“ seletas Reps. Ministri sõnul ei saa eksamite tegemisega alustada varem kui kaks nädalat pärast tavaõppe taastamist.

Päästeamet: teeme koostööd kohalike omavalitsustega

Päästeameti peadirektori Kuno Tammearu sõnul on paljud vabatahtlikud päästeametile appi tulnud. Samuti tehakse tihedat koostööd kohalike omavalitsustega.

„Igal juhul tegeleme kohalike omavalitsuste toetamisega. Kõik pingutavad selle nimel ja aeg-ajalt vahetame eriolukorra juhtide kaudu infot. Tahaksin üle rõhutada, mida me näeme ka kohalikes omavalitsustes, et palun jälgige terviseameti antud juhiseid, kuidas ennast ja riskirühmasid kaitsta. Palun ärge väsige ära, vaid hoidke distsipliini ja püsige palun terved!“

Samal teemal

19.03.2020
BLOGI | Haiglaravil on 125 inimest, 10 vajavad juhitavat hingamist, surnuid 40
24.02.2020
ŠOKK: Soome presidendil Martti Ahtisaaril diagnoositi koroonaviirus
24.02.2020
Eriolukord õpetaja pilgu läbi: saame hakkama, aga tahaksin suhelda ja lapsi näha!
24.02.2020
Kas politsei tohib telefoni positsioneerimisega kontrollida koroonakarantiinist kinni pidamist?