Eesti uudised

Õigusteadlane: nakatunud riigikogulane võiks hääletada skafandris 

Siim Randla, 24. märts 2020, 07:36
Foto: Aldo Luud
Et osaleda riigikogu juhatuse valimistel ning mitte nakatada teisi ja rikkuda nii nakkushaiguse tõrje nõudeid, võiks Tartu ülikooli õigusteaduskonna professori Jaan Ginteri meelest arvatavalt viirusega nakatunud riigikogu liikme Lauri Läänemetsa (pildil) riietada isoleerivasse skafandrisse.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas sõnas ERRi veebisaates „Otse uudistemajast“, et kui riigikogu liige on nakatunud koroonaviirusega, ei tohi ta sel nädalal parlamenti tulla ega võtta osa riigikogu juhatuse valimistest. „Lauri Läänemets on teatanud avalikult, et tal on haiguse sümptomid,“ ütles Põlluaas eelmisel nädalal. Õiguskantsler Ülle Madise ja kunagine õiguskantsler Allar Jõks on avaldanud arvamust, et riigikogu liikmele ei saa riigikogu töös osalemises mingeid takistusi teha. 

Samal teemal

Läänemets ütles esmaspäeval Õhtulehele, et tunneb ennast praegu hästi, sümptomid on kadunud. „Kuna ma ei kuulu riskirühma, siis testi teha pole saanud  a ei saa öelda kas olin nakatunud või olen juba paranemas. Olen järgmise nädalani karantiinis,“ rääkis ta.

 „Kõrvalt vaadates on mõlemal poolel teatavad argumendid olemas. Kui riigikogu liige, osalemaks riigikogu töös, rikub nakkushaiguse tõrje nõudeid ja sellise käitumisega põhjustab kellegi nakatumise, siis ta paneb toime kuriteo, mille eest on teda võimalik karistada vangistusega. Ning on arusaadav, et riigikogu esimees ei soovi, et riigikogu liige kuriteo toime paneks,“ rääkis Jaan Ginter. „Teiselt poolt on õigus ka õiguskantsleritel selles, et kellelegi ei ole antud õigust takistada riigikogu liikmeid osalemast riigikogu töös.“ Ginteri sõnul tundub lahendus kõnealusele olukorrale olevat selles, et tuua koroonaviirusega nakatunud riigikogu liige kuidagi riigikogusse ja võimaldada tal seal tööst osa võtta nii, et ükski inimene ei saaks seeläbi nakatuda. „Kindlasti oleks see võimalik, kui riigikogu liige selleks riietuks täiesti isoleerivasse skafandrisse, mis tagaks, et tema väljahingatav (potentsiaalselt viirustega nakatatud) õhk ei satuks enne puhastamist teiste inimeste keskkonda. Kas Lauri Läänemetsa selline võimalus rahuldaks või leidub mõni teine nakatamist välistav töökindel meetod, see selgub ilmselt üpris peagi,“ ütles Ginter. 

Läänemets lootis, et leitakse lahendus parlamendiliikmetele hääletamiseks. „Väljakäidud drive-in süsteem ei ole midagi keerulist teostada ning ma hea meelega kasutaksin seda võimalust. Minu arvates ei peaks Riigikogu esimees otsima põhjuseid, kuidas keegi oma seadusest tulenevaid kohustusi täita ei saaks, vaid keskenduma parlamendi töö tagamisele,“ sõnas Läänemets.

„Olen mitu korda tõstatanud ka põhiseaduskomisjonis küsimuse, et mis siis saab kui vaja on vastu võtta lisaeelarve aga pooled koalitsiooni saadikud on haigestunud? Sõltumata erakonnast või koalitsioon- opositsioon suhtest on riigikogu juhatuse esmane ülesanne sellises kriisisituatsioonis tagada parlamendi tõrgeteta töö, sest mitte saadikud ei vaja seda, vaid Eesti vajab töötavat demokraatiat.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee