Juhtkiri

Juhtkiri | Eriolukord pole naljaasi 

Ohtuleht.ee, 23. märts 2020, 19:03
Poliitikud jäävad poliitikuteks igas olukorras, kinnitas siseminister Mart Helme järjekordne Soome pihta suunatud teravmeelsus, kui ta nimetas Eesti ja Soome vahelise pendelrände ära keelanud Soome suures osas naisministritest koosnevat valitsust põlglikult huulepulgavalitsuseks. Oleks naiivne arvata, et selliseid solvanguid ei pane meie hõimurahvas tähele.

Helmest on erakordselt rumal põletada sel moel sildu äreval ajal, kui riikidevaheline üksteist toetav koostöö võib olla sõna otseses mõttes elulise tähtsusega. Sõprade sõimamine on väga lühinägelik. Eksvälisminister Marina Kaljurand küsibki nüüd õigustatult, miks Eesti siseminister ei helista pendelrände küsimuse klaarimiseks Soome naissiseministrile?

Samal teemal

Sama õigustatud on küsimus, kas peaminister Jüri Ratasel pole muud teha, kui isegi eriolukorra juhina hakata Helmete suuorganitest tulnud solvangute pärast rahvusvaheliselt vabandust paluma? Kui Soome kolleegidega suhtlemine algab jälle siseministri öeldu pärast vabandusepalumisega, siis Soome seisukohalt on nende valitsusel tähtsamaidki asju teha, kui jagelda riiaka Eestiga, kelle puhul on üha segasem, kes siis tegelikult valitsust juhib.

Sest Mart ja Martin Helme andsid oma raadiosaates tuld ka Keskerakonna sotsiaalministri alluvuses oleva terviseameti pihta, kui rahandusminister nimetas seal toimuvat bardakiks. Öelda seepeale, et nii oma valitsuskaaslaste kui ka Soome valitsuse pihta tuld ja tõrva pildudes tegutsetakse ühist vankrit vedades ühiste eesmärkide nimel, oleks liialdus.

Ajal, kui peaminister eriolukorra juhina peab raske südamega tegema avalduse, et „peame olema valmis, et koroonaviiruse levik Eestis läheb veel palju halvemaks“, siis on elementaarne, et praegu pole Eestis kohta rivaalitsemisel ega kaksikvõimul. Isamaa juhi Helir-Valdor Seederi näotut katset šantažeerida presidenti teise pensionisamba väljakuulutamisega me juba nägime.

Ratas võib ju teha näo, et ei pane Seedri ega Helmete õõnestustööd tähele, kuid koalitsioonikaaslaste soolod on eriti alatud olukorras, kus Ratas on ülepeakaela hõivatud eriolukorraga, kuid teistel paistab intriigideks aega isegi üle jäävat. Soovitused on lihtsad: Ratas peaministri ja eriolukorra juhina peab end resoluutselt maksma panema ja vastutöötajad korrale kutsuma, sest eriolukorrast ei saa teha palagani.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee