Pariisis elav kodutu.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 23. märts 2020 14:23
Prantsusmaa heategevusorganisatsioonide väitel on riigi politseinikud mitmes linnas kodutuid trahvinud, sest nad rikuvad valitsuse kehtestatud siseruumides viibimise karantiinikorda. Seega – kodutud saavad trahvi, sest nad ei viibi kodus.

President Emmanuel Macron kuulutas eelmisel esmaspäeval välja üleriigilise isolatsioonipoliitika, mille käigus paluti kõigil prantslastel püsida võimalikult palju kodus ning minna välja vaid töö, trenni või edasilükkamatu poereisi tarvis. See hakkas kehtima järgneval päeval. Meede peab algsete plaanide kohaselt kestma 15 päeva ning inimesed, kes seda ei järgi, võivad saada kopsaka trahvi. Karistussumma võib ulatuda 38 eurost 135 euroni. 

Prantsusmaa sotsiaalühingu Samu Social Lyoni haru juht Maud Bigot' väitel on tema meeskond saanud kahe päeva jooksul kõnesid kümnetelt kodututelt, keda on tänavatel viibimise tõttu trahviga ähvardatud. Prantslanna sõnul on ta sarnastest juhtumitest kuulnud ka Lille'i, Bordeaux ja Toulouse'i linnas. „Kõik kohad, kuhu nad tavaliselt varjuvad, on suletud. Inimesed on hirmunud, sest politsei teeb neile trahvi, kui nad peavarju ei leia,“ kirjeldas Bigot olukorda. 

Kuigi Prantsusmaa võimud soovivad avada koroonaviirusesse nakatunud kodutute isoleerimiskeskused, ei aita see sümptomiteta kodutuid, kellel pole ikkagi kuskile minna. „See on reaalajas avanev draama. Kodututele, kelle elud on niigi haprad, on COVID-19 justkui topeltkaristus,“ sõnas Bigot.

Prantsusmaa „täielik karantiin“ kehtib alates eelmise nädala teisipäevast. Kõik Prantsuse kodanikud peavad välja printima ja allkirjastama vastava loa, mis võimaldab neil tööle või sisseoste tegema minna.