Maailm

EDUSAMMUD: Taliban ja Afganistani valitsus pidasid Skype'is viljaka videokõne 

Toimetas Aare Kartau, 23. märts 2020 09:47
Afganistani president Ashraf Ghani ametisseastumiskõne 9. märtsil.Foto: Reuters/Scanpix
Taliban ja Afganistani valitsus pidasid pühapäeval virtuaalse kohtumise, kus arutati probleemset vangide vabastamist. Ametnikud nägid videokõnes läbimurret, mis aitab rahuprotsessiga edasi minna, vahendab Reuters.

Mõlemad osapooled on varem kinnipeetavate vabastamise suhtes erinevaid vaateid väljendanud. Afganistani valitsus soovib järkjärgulist ja tingimisi vabastamist, islamirühmitus Taliban aga tahab, et kõik vangid vabastataks korraga, nagu pandi kirja eelmisel kuul Dohas USAga sõlmitud leppes. Ummikseis on ähvardanud kogu rahuprotsessi lagunemist. Eduka rahuleppe korral peaksid võõrväed pärast 18 aastat kestnud võitlusi viimaks riigist lahkuma.

Samal teemal

Talibani ja Afganistani esindajad vestlesid Skype'i teel üle kahe tunni. Sellele aitasid kaasa USA ja Katar. Varem oli Talibani kindlaks seisukohaks, et nad keelduvad rääkimast Afganistani valitsusega, kuni vange pole vabastatud.

Afganistani riiklik julgeolekunõukogu teatas avalduses, et kõnelused olid viljakad: „Mõlemad pooled esitasid võimalusi vangide vabastamise esmaste tehniliste sammude osas“. Talibani esindaja Suhail Shaheen kinnitas kohtumist ning rõhutas, et arutelu oli seotud vaid vangide vabastamisega.

„Kõik mõistavad selgelt, et koroonaviiruse oht muudab vangide vabastamise tunduvalt kiireloomulisemaks,“ sõnas USA eriesindaja Zalmay Khalilzad. Ta lisas, et kõik pooled väljendasid kindlat pühendumust vägivalla vähendamisele, Afganistani-sisestele läbirääkimistele ja püsivale relvarahule.

Viimastel päevadel on positiivsetele arengutele vaatamata toimunud Talibani ja Afganistani valitsuse vahel mitmeid kokkupõrkeid. Näiteks reedel rünnati Afganistani sõjaväebaasi, milles võimud süüdistavad mässuliste rühmitust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee