Eesti uudised

Koroonanakkus on tuvastatud 326 inimesel, kahe haige seisund on kriitiline

Politsei hoiatab: petturid kasutavad ära koroonaviiruse hirmu (1)

Asso Ladva, Viljar Voog, 22. märts 2020 21:00
PETTURID EI MAGA: Politseiameti peadirektori asetäitja Priit Pärkna manitseb inimesi, et nad viirusehirmus petiste õnge ei läheks.Foto: Teet Malsroos
„Teste oleme teinud üle 3000 ja nädal näitab, et on püsimas stabiilne kasvutrend, mis ei ole olnud õnneks plahvatuslik,“ ütleb terviseameti peadirektor Merike Jürilo, tutvustades värskeimat statistikat, mille järgi on Eestis koroonanakkus tuvastatud 326 inimesel.

Eesti haiglates on ravil 15 koroonanakkusega inimest, neist neli on intensiivravis ja kahe seisund on kriitiline. Saadud nakkusest on paranenud neli inimest.

Piirangud ei leevene

„Kõik senised suunised ja juhised, millest on mitu-mitu nädalat räägitud, on jätkuvalt asjakohased,“ sõnab Merike Jürilo, kelle sõnul peavad piirangud jõusse jääma. „Me ei tohi hetkel valvsust kaotada. Tuleb pesta käsi, hoiduda liigsetest kontaktidest ja mitte külastada oma vanemaealisi lähedasi, et haigus ei jõuaks riskirühmadeni.“

Politseiameti peadirektori asetäitja Priit Pärkna sõnul kontrollivad tema alluvad, kuidas peetakse kinni alkoholimüügi lisapiirangutest. Eriolukorra ajal saab ka restoranidest ja baaridest osta napsu hommikul kella kümnest kuni õhtul kella kümneni, täpselt nagu poodidest. Politsei on märganud, et mõned lõbustusasutused lubavad inimestel õhtul pärast kella kümmet tarbida kaasa võetud alkoholi. „Meie peamine pingutus pole jõuga midagi maha suruda,“ ütleb Pärkna. „Peamine pingutus, nagu kogu riigil, on koroonaviiruse levikut takistada. Reeglid pole seatud eiramiseks, vaid viiruse levimise tõkestamiseks.“

Eestis on rahulik

Kui viirusega seotud piirangud välja jätta, siis Pärkna sõnul on Eestis olukord rahulik, seadusrikkumiste ja liiklusjuhtumite arv ei ole kasvanud. Korrakaitsjate statistika ei näita ka koduvägivalla tõusu, kuid välja on ilmunud esimesed petturid.

„Kelmid ei puhka, otsivad uusi võimalusi ja jätkavad skeemidega, mida varasemalt on tehtud,“ selgitab Pärkna. Ta lisab, et praegu kasutatakse koroonaviiruse hirmu ära võltsteenuste, nagu kodukoristuse või viirusetestide pakkumiseks. Tema peamine soovitus on mitte mingil juhul anda telefoni teel või e-kirjades „õngitsejatele“ oma paroole. Kui petturid üritavad kedagi haneks tõmmata, siis Pärkna palub neist juhtumitest kindlasti politseid teavitada.

Võõrsil viibijatel tuleb otsustada, kas naasta Eestisse või jääda raja taha

Välisministeerium pani kõikidele väljaspool Eestit viibivatele kodanikele südamele, et nad otsustaksid, kas naasevad kodumaale või mitte. Transpordivõimalusi Eestisse jääb üha vähemaks ja kuigi Eesti piir jääb eestlastele alati avatuks, ei pruugi varsti enam olla ühtki võimalust reisida Eestisse enne üleilmse kriisi lõppu. Välisministeerium ja Eesti välisesindused jätkavad koostööd reisi- ja transpordifirmade ning teiste riikidega, et leida ja vahendada lahendusi eestlaste koju naasmiseks. Regulaarne lennuliiklus on suures osas peaaegu lakanud, välisministeeriumi vahendusel korraldatakse veel erireise kaugematest paikadest,  seda koos naaberriikidega. Soomet ja Lätit on võimalik koju jõudmise eesmärgil läbida, kuid kõik peavad olema valmis tõendama, et neil on tõepoolest jalge all kodutee.