Juhtkiri

Juhtkiri | E-õpe arvuti taga passimata 

Ohtuleht.ee, 22. märts 2020, 18:32
Kui paljud Eesti koolide õpilased alustasid möödunud nädalal e-õpet ilmselt ootusärevuse ja ehk isegi kergendustundega – kodus püsimisel võib olla mitmeid boonuseid, näiteks kooli sõitmise või jalutamise arvelt pikem uni –, siis möödunud nädalal ilmnesid mitmed kaugõppe kitsaskohad. Paljudes peredes selgus, et mitme lapse ja kodukontoris töötavate vanemate peale pole kodus piisavalt arvuteid. Omavalitsusjuhid ja koolid tundsid aga õigusega muret laste toitumuse pärast, sest on õpilasi, kelle jaoks on tasuta koolitoit olnud ainus soe toidukord päevas.

Loodetavasti on nende laste mured nüüd lahenemas, sest mitmed kohalikud omavalitsused on teatanud koolitoidu edasisest pakkumisest (mõnel juhul isegi kojuveost!) ning puuduolevaid arvuteid on saadud nii koolidest kui ka annetustena ettevõtjatelt ja teistelt hoolivatelt kodanikelt. Paraku pole materiaalne puudus olnud ainsaks mureks, veelgi suurem defitsiit võib olla hoopis aeg, nagu teavad koduõppel lapsi abistanud vanemad.

Viimastel on lisaks koduõpetaja rollile täita veel koolikoka ja -koristaja oma – tihti oma põhitöö kõrvalt. Muidugi pole see etteheide õpetajaile, kes uue olukorraga kohanedes teevad samuti ebainimlikult pikki tööpäevi, ent suur ajakulu viitab vajadusele kaaluda kõiki antavaid ülesandeid ka sellest küljest, kas õpilasel on võimalik seda täita juhendamiseta ja kõrvalise abita – ja vastasel juhul anda pikemaid tähtaegu. Seda enam, et ega kõigil vanematelgi pole võimalust kaugtööks. Õnneks tõi esimene kaugõppenädal ka mitmeid näiteid pedagoogide piiramatust loomingulisusest: näiteks lasi mõni kehalise kasvatuse õpetaja vanemate rõõmuks lapsel oma tuba ära koristada.

Ümberkorraldusi tuleb tõenäoliselt teisigi: haridusminister on soovitanud numbrilisest hindamisest esialgu loobuda, ning kõlab ka üleskutseid koduste tööde ärajätmiseks. E-õpe ei pea ju ometi tähendama hommikust hilisõhtuni arvuti taga passimist! Tõsi, nagu kommenteeris koduõpet üks Õhtulehega vestelnud õpetaja: selle kõige tulemused selguvad alles siis, kui lapsed tagasi kooli lähevad. Millal see olla võiks – ja kuidas saavad mõjutatud koolivaheajad, eksamid jne – on kahjuks raske ennustada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee