Maavärin HorvaatiasFoto: ANTONIO BAT / EPA / SCANPIX
Maailm
22. märts 2020 13:43

KOROONAKRIISILE LISAKS! Horvaatia pealinna tabas tugev maavärin

Alles laupäeval kehtestati Horvaatias koroonakriisi tõttu range kord, mis keelustas kogunemise avalikus ruumis. Pühapäeval kostus aga pealinnas Zagrebis kõigile inimestele soovitus just õues püsida, sest riiki tabas tugev maavärin ja paljude hoonete täpne seisukord on teadmata.

Euroopa seismoloogiaagentuuri andmetel oli 5,3magnituudise maavärina epitsenter Zagrebist vaid seitse kilomeetrit põhjas ning 10 kilomeetri sügavusel.

Maavärina tulemusel said paljud hooned Horvaatia pealinnas kannatada – näiteks varises osaliselt alla Zagrebi kuulsa katedraali üks tornidest. Viimati tabas Zagrebi tugev maavärin aastal 1880, mil katedraal sootuks kokku kukkus.

Rängalt kannatada saanud hoonete sekka kuulus ka üks elumaja, kus esmaste teadete järgi hukkus üks 15aastane elanik. Hiljem täpsustasid Horvaatia võimud, et noor on hetkel siiski kriitilises seisundis haiglas.

Horvaatia peaminister Andrej Plenkovic palus Zagrebi elanikel säilitada rahu ja eriti enim kannatada saanud kesklinnas püsida hoonetest eemal ning väljas. Vaid päev varem olid riigis aga koroonaviiruse leviku tõttu kehtima hakanud rangemad reeglid, mis keelustasid avalikus ruumis kogunemise enamale kui viiele inimesele.

„Meil on kaks paralleelset kriisi, mis üksteisele vastu käivad,“ nentis Plenkovic. „Püsige väljaspool kodusid ja hoidke distantsi.“

Siseminister Davor Bozinovic lisas: „Meil on paigas reeglid maavärina puhuks, aga kui maavärin toimub ülemaailmse pandeemia ajal, on tegu palju keerulisema olukorraga.“