Eesti uudised

Kiirlaen ja koroonakitsikus: millistele leevendustele saab loota? 

Marvel Riik, 23. märts 2020 07:19
Sümbolpilt Foto: Julia Vakina
Segasel majandusajal püüavad kiir- ja väikelaenude andjad võimalikult palju arvestada klientide rahalise olukorraga. Olenevalt teenusepakkujast võivad leevendusmeetmed küündida väiksemate kuumaksete või sootuks maksepuhkuseni.

„Mida oleme alati oma kliendisuhtluses öelnud ja see kehtib ka täna, et inimesed ei tohi jääda oma murega üksi,“ rääkis Õhtulehele Credit24 tegevjuht Ivo Popp. Praegune eriolukord puudutab Eestis igaüht ning Popi sõnul ei oska keegi öelda, kaua kriis kestab või millised on selle (pikaajalised) mõjud laenuturgudele. „Rõhutame alati paindliku kliendisuhtluse tähtsust. Selle üheks osaks on kindlasti ka maksepuhkus. Kõige olulisem on, et inimene julgeks rääkida võimalikust raskustesse sattumisest enne, kui on tekkida jõudnud võlgnevus.“

Samal teemal

Kui kliendil on vähenenud palk või ta on kaotanud töö, tuleks sellest Popi sõnutsi laenuandjale esimesel võimalusel teada anda. „Maksepuhkus ongi mõeldud sellisteks olukordadeks. Kindlasti püütakse leida koostöös kliendiga ka lahendus,“ lisas ta.

Klientide mõistmisele ja personaalsetele lahendustele rõhub ka Credit.ee juhatuse liige Jelena Bogdanova. „Kriisiajal oleme pakkunud klientidele võimalust tasuda ajutiselt väiksemaid kuumakseid,“ rääkis Bogdanova. „Lisaks on Credit.ee klientidel võimalus makseraskustega toimetulekuks laenu refinantseerida ehk pikendada selle tagasimakseperioodi. Oluline roll on ka laenusaajail endil, kuivõrd makseraskustest tuleks teenusepakkujat teavitada niipea kui võimalik, võimaluse korral enne võlgnevuste tekkimist.“

Bogdanova hinnangul on pankade poolt maksepuhkuse pakkumine vaid ajutine lahendus. „Kui tegemist on põhiosa maksepuhkusega, siis tuleb laenusaajal siiski maksta intressi,“ täpsustab ta.

Tulevikus peaksid pangad ja krediidiandjad olema Bogdanova hinnangul veelgi vastutustundlikumad laenude andmisel, jälgides, kas laenusaajal on ikka võimalik saadud krediit tulevikus tagasi maksta.

Samal teemal

20.02.2020
TUME TULEVIK: ettevõtted sulgevad uksi ning töötajad elavad koondamishirmus
20.02.2020
Mihkel Nestor: Euroopa majandus vajab päästeplaani
19.02.2020
Kas valitsuse päästemeetmed võivad panna ettevõtjaid skeemitama? Ratas: see küsimus teeb ettevõtjatele ülekohut
19.02.2020
Juhtkiri | Kuidas päästa majandust?