Eesti uudised

TÖÖTURG ERIOLUKORRAS: värbamine on pea igal pool peatatud, samas vajavad osad ettevõtted rohkelt ajutist tööjõudu 

Johanna-Kadri Kuusk, 20. märts 2020 15:06
TöötukassaFoto: Aldo Luud
Neljapäeval teatas valitsus ametlikult, et töötukassa hakkab 70 protsendi ulatuses katma nende inimeste palka, kes on riigis kehtestatud eriolukorra ja koroonaviiruse mõjudel jäänud tööta. Kuidas on eriolukord Eesti tööturgu mõjutanud?

Eesti Töötukassa kommunikatsiooniosakonna peaspetsialist Lauri Kool seletas, et registreeritud töötus ei muutu päris üleöö, seega pole sellist ülisuurt ja järsku hüpet toimunud. „On näha, et veidi on hakanud registreeritud töötus tõusma, aga kasv algas isegi juba enne eriolukorda,“ lisas ta.

Samal teemal

Tänase seisuga on Eesti töötukassas registreeritud töötuid 38 263, mis on 5,9 protsenti tööjõust. Viimase nädalaga on end töötuks registreerinud 1626 inimest ja arvelolek on lõpetatud sel nädalal 216 inimesel.

Kooli sõnul pole eriolukord siiski mõjuta. „Arvatavasti on värbamiskonkursid täna pea igal pool peatatud, kasvõi sellepärast, et keeruline on inimest tööle võtta, kui temaga on füüsiliselt keeruline kohtuda. Hästi huvitav on see, kuidas on tekkinud ettevõtted, kellel on kiiresti ja palju vaja ajutiselt inimesi, ja ettevõtted, kellel pole üldse tööd anda oma inimestele. Selleks puhuks panime püsti oma ajutiste töökohtade portaali,“ sõnas Kooli. Seda infot, kui paljud töötajaid on praegu sundpuhkusel, töötukassal pole.

Töötukassale on tehtud viis teadet sellest, et mõni ettevõte on pidanud koroonaviiruse pärast tegema kollektiivse koondamise. „Turismiettevõte ja pesumaja, kus hotellid kukkusid klientidena ära, kohvik, majutusasutus ja üks vedude ettevõte,“ loetles Kool ja lisas, et sellised koondamised mõjutavad kümneid inimesi. Ta avaldas lootust, et ettevõtted võtavad teate tagasi ja kasutavad esialgu uut töötasu hüvitamise toetust.

Töötasu hüvitamise toetus

Kooli sõnul on töötasu hüvitamise toetuseks planeeritud 250 miljonit eurot. „Kas perioodi pikendatakse ja eraldatakse uus summa, seda pole täna otsustatud, sest valitsuselt sai heakskiidu alles esimene pakett. Kuna see toetus on konkreetselt piiritletud selle summaga – 250 miljonit – siis see summa ongi meie võimekuse piiriks,“ seletas Kool. Seda, kui palju toetust taotlema hakatakse, näitab tema sõnul aeg. 

Toetuse saamiseks peab Kooli sõnul täitma kahte tingimust kolmest, ettevõtte suurus ei puutu asjasse. Tingimused on: ettevõtte käive või tulud on langenud vähemalt 30 protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, ettevõttel pole koroonaviiruse leviku tagajärjel tööd anda vähemalt 30 protsendile inimestest ja ettevõte on vähendanud vähemalt 30 protsendil töötajatel palka 30 protsenti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee