Eesti uudised

PIIRID TAKISTUSTETA: metsikult pikad veokite järjekorrad on Poola piiridelt kadunud 

Hindrek Pärg, 20. märts 2020 14:14
Foto: AFP/Scanpix
Eile kirjutas Õhtuleht, kuidas rekajuhid peavad Poola piiridel ootama halvimal juhul pea kaks ööpäeva. Reede lõunaks oli aga olukord lahenenud, sest Poola poliitikud otsustasid kaotada "mõttetute" paberite täitmise. 

Igas Poola piiripunktis kehtis sarnane olukord - sinna lõpuks jõudes kontrolliti kõigepealt veokijuhtide temperatuuri. Seejärel peid täitma kahepoolse paberi, millele tuli panna reisi alg- ja sihtpunkt, firmaandmed ning enda nimi kontaktandmetega. Ametnikud vaatasid deklatsiooni kohapeal üle ning viimasena kontrolliti veel veokijuhtide dokumente, pärast mida lasti teekonda jätkata. Karm piirikontroll põhjustas pikki järjekordi – rekajuht Mariti sõnul oli neljapäeva hommikul veokiterivi 80kilomeetrine ehk ulatus sisuliselt Berliini ringteeni.

„Mida nendega üldse tehakse? Kuhu need jõuavad, kas toksitakse arvutisse? Kui jäävadki paberkandjale, kui suur angaar peab neil olema, et neid kõike hoiustada?“ imestas rekajuht Marko Poola bürokraatia üle.

Nüüdseks on ebavajalik paberimäärimine rekajuhtidele lõppenud ning kaupa transportivatele roolikeerajatel mõõdetakse ainult kehatemperatuuri. Eile õhtul toimunud pressikonverentsil ütles Poole siseminister Mariusz Kamiński, et kuna piiridele oli tekkinud nii pikad järjekorrad, otsutati olukord lahendada, korraldada tervishoiutöötajate töö ümber ning avada rohkem piiriületuspunkte. 

Veokijuhtidel kaotati kohustus täita tervisedeklaratsioon, mis kadus esimesena Leedu-Poola piiril. Neljapäevasel pressikonverentsil tänas  välisminister Urmas Reinsalu politseikindral Tarmo Kohvi, kes sellesisulise soovi edastas. Pole selge, kas Poola valitsus võttis sama soovitust kuulda ka teiste piiripunktides oleva situatsiooni lahendamiseks.

Veokijuhid jagavad rõõmu ka sotsiaalmeediagruppides. Leedu-Poola piiril olevat järjekorras ainult kümme minutit ning läbimiseks kulus vaid kümme minutit. Poola piirivalveametnikud mõõtvat ainult temperatuuri ja vaatavat ID kaarti. 

Teine juht kirjeldas olukorda Saksamaa poolt tulles. "Jäin sappa 43 kilomeetrit riigipiirist kella 18.40 ajal. Pool järjekorda oli öösel kella kolme ajaks tehtud. Aga siis hakkas järjekord liikuma, ei saanud autot enam seismagi jätta ja prognoositud lõuna ajaga sain piiri hommikuks. Kontrolliti ainult temperatuuri otsa eest, ei midagi muud," kirjutas rekajuht. 

"See paberite täitmise jaburdus on läbi nüüdseks saanud," rõõmustas kolmas. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee