Juhtkiri

Juhtkiri | Kuidas päästa majandust? (1)

ohtuleht.ee, 19. märts 2020, 19:24
Ajal, kui koroonaviirusesse tuvastatud nakatunute arvu kasv siinmail aeglustub (olgu piiratud testimisvõimekuse tõttu või mitte), kogeb üha enam töötajaid omal nahal – ehk isegi rohkemad kui jõuavad nakatuda – viirusest tingitud negatiivset mõju majandusele.

Esimesed ettevõtted on juba teatanud masskoondamistest, sagenevad ka uudised märkimisväärsetest palgakärbetest – ajakirjanduski pole siin mingi erand. Raskused ei kao nipsust, nagu on näitlikustanud Eesti tööandjate keskliidu tegevjuht Arto Aas: „Iga päev eriolukorda pikendab kriisist väljumist nädala võrra.“

Sestap nõuab olukord kiiret tegutsemist ka valitsuselt, kes ongi tulnud välja konkreetsete meetmetega ettevõtete ja töötajate olukorra leevendamiseks: viimastele on ette nähtud haigushüvitis ka esimese kolme haiguspäeva eest ning valitsus on lubanud kõigi nende, kes jäävad otseselt või kaudselt viirusepuhangu tõttu palgata, palkade hüvitamist 70% ulatuses.

Ettevõtetelt ei võta maksuamet aga märtsis ja aprillis maksude ajatamise eest intressi, abikäsi ulatatakse laenude tagasimaksmiseks ja tootmise laiendamiseks, ning mõeldud on ka kahjude kompenseerimisele, mida on spordi- ja kultuurivaldkond kandnud kevadiste ürituste ärajäämise tõttu. Võimalikult paljusid meetmeid püütakse seejuures jõustada kohe, ilma riigikogus seadusemuudatusi algatamata.

Paraku ähvardab mõni piisavalt läbimõtlemata otsus osutuda hoopis karuteeneks, nagu on juhtumas pensionisamba sissemaksete külmutamisega eelmise majanduskriisi eeskujul. Nagu toona, tekib nüüdki küsimus, miks piirata pensionivarade ostmist siis, kui need on üha odavamad, kärpides sellega võimalikku tootlust ka ajal, kui olukord majanduses on taastunud. Üksnes riigieelarvelisele säästule mõtlemine on lühinägelik.

Samavõrra lühinägelik on loota, et rahvas lepib püksirihma üha jõulisema pingutamisega ilma nurinata, kui samasuguseid ohverdusi ei tee avalik sektor. Aprillis palgatõusu ootav rahandusminister võib ju praalida, et ta teeb ka selle võrra rohkem tööd, ent see vaid süvendab kõigi teiste alamakstute ja ületöötanute pahameelt. Kriisi ajal on neid aga eriti palju.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee