Poliitika

Valitsus tahab peatada II pensionisamba makseid, ent pall on praegu presidendi käes (5)

Toimetas Marvel Riik, 19. märts 2020 14:47
OTSUSTUSKOHT: Kui riik lõpetab II pensionisambasse maksete tegemine, siis saaks igaüks valida, kas ta jätkab omapoolseid sissemakseid või katkestab need.Foto: Julia Vakina
Koroonaviiruse laastamistööl on suur mõju majandusele, mistõttu kiitis valitsus täna heaks meetmete paketi, mis peaks leevendama Eesti tööinimeste ja ettevõtete olukorda. Muu hulgas näeb pakett ette, et ajutiselt peatatakse kogumispensioni II samba sissemaksed. Kas see aga töösse läheb, sõltub presidendi otsusest.

Juba nädala alguses tuli Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder välja ideega, et erakorraline olukord nõuab erakorralisi meetmeid ning tuleks kaaluda II pensionisamba maksete peatamist. „Teise pensionisamba maksete peatamine lõpetab raha sundkorras saatmise langevatele börsidele ning võimaldab säästa inimeste ja maksumaksjate rahalisi vahendeid kriisi mõjude leevendamiseks,“ ütles Seeder pressiteates.

Samal teemal

Isamaa juhi avalduse järgselt arutati küsimust valitsuses. Rahandusminister Martin Helme sõnul peaks see otsus vabastama riigieelarvest umbes 400 miljonit eurot ja tõstma reaalselt kättesaadavat palka. „Vaadates, kuidas majanduskriis sõidab teist korda kümne aasta jooksul nagu muruniiduk üle kõigist sammastest kõlab lausa piinlikult kogu see jutt, mida veel mõne nädala eest räägiti tulevikuks kõrvale panemisest...“ kirjutas Helme oma Facebooki lehel.

Teisipäevasel valitsuse pressikonverentsil oponeeris aga Eesti Panga president Madis Müller, et II pensionisamba maksete peatamine pole hea mõte. „See ei ole hästi sihitud ja vahetu mõjuga mõõde. On räägitud, et riik ei peaks tegema kärpeid, aga see oleks sisuliselt kärbe tulevaste pensionäride arvelt,“ märkis Müller.

Kuigi valitsus võttis II pensionisamba osas vastu põhimõttelise otsuse, on pall president Kersti Kaljulaidi käes. Teatavasti veebruaris jättis president seaduse välja kuulutamata ja saatis riigikokku tagasi, viidates vastuolule põhiseadusega. Riigikogu võttis pensionireformi seaduse teist korda ja muutmata kujul vastu 11. märtsil. Nüüd on presidendil aega 30. märtsini, et teha otsus: kas seadus välja kuulutada või see riigikohtusse saata.

Kui president saadab seaduse riigikohtusse, nagu on levinud arvamus, on maksete peatamine õigustatud. Vastasel juhul tuleb aga sekeldusi juurde, sest meetmete pakett ja seadus kattuksid.

„Esimene selguse moment ja otsustamise koht, kas tasub teise samba makseid peatada, sõltub sellest, kas president kuulutab selle seaduse välja või mitte,“ märkis Seeder ERRi uudisteportaalile.

Kui pakett läheks ilma probleemideta töösse, lõpetaks riik poolteiseks aastaks maksete tegemise II sambasse. Igal inimesel oleks siis valida, kas ta jätkab omapoolseid sissemakseid või katkestab need.

Luminori pank on sarnaselt Eesti Pangale seisukohal, et see tähendaks lööki pensionikogujatele. „Pensionikogujate seisukohast on ajalugu näidanud, et maailmamajanduse nõrkuse perioodil kogumise katkestamine vähendab saadavat tulu järgnevast majandustõusust,“ ütles Luminori Baltikumi pensioniüksuse juht Rasmus Pikkani panga pressiteates. „Kui riik otsustab pensioni sissemaksed katkestada, siis lühemas perspektiivis vabastab see riigile küll rohkem raha, kuid pikemas perspektiivis on kaotajateks siiski pensionikogujad. Pikaajalist pilti vaadates võib just praegu olla parim aeg investeerimiseks, sest turud on juba suure languse läbi teinud.“

Samal teemal

19.03.2020
VIDEO | Valitsus peatab ajutiselt teise pensionisamba sissemaksed
18.03.2020
Vabaerakond | Teise pensionisamba maksete peatamine oleks väga kahjulik
17.03.2020
Eesti Panga juht: peame majanduslanguseks kindlasti valmis olema
17.03.2020
Pangad rahustavad: põhjust raha välja võtta ei ole!