Eesti uudised

VIDEO | Terviseamet: saame rohkemate testide tegemiseks erasektorilt abi 

Johanna-Kadri Kuusk, 19. märts 2020 12:30
Terviseameti direktor Merike JüriloFoto: Teet Malsroos
Ministeeriumite ühishoones toimus neljapäeval eriolukorra pressibriif, kus andsid olukorrast ülevaate rahvastikuminister Riina Solman, terviseameti peadirektor Merike Jürilo, Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige dr Argo Lätt ning SYNLABi Põhja-Euroopa regiooni juht Rainar Aamisepp.

Sotsiaalminister Riina Solman pani vabatahtlikele südamele, et enne appi minekut peaks inimene olema kindel, et ta on terve. Samuti peab Solmani sõnul olema ettevaatlik kelmide suhtes. 

Minister manitses noori ja lapsevanemaid kogunemistest keelduma. „Lapsevanemad, palun korrake oma lastele, et kogunemised on praeguses olukorras keelatud,“ meenutas ta.

Samuti teatas rahvastikuminister, et ERRi telekanalid hakkavad pühapäevast jumalateenistust üle kandma.

Samal teemal

Jürilo: laiendame testide tegemist

Jürilo seletas, et haiguse leviku algfaasis oli kõikide võimalike nakatunute tuvastamine väga oluline ja selleks kasutati kiirabi, mille töö on tegelikult vältimatu abi pakkumine. „Oleme testimisel läinud natuke teisele korraldusele. Kasutame siin erasektori abi. Kuidas see korraldus peaks siis olema? Eelkõige lähtume sellest, et parimat ja personaalsemat nõu annab perearst. Ta on kõige olulisem lüli. Inimene saab sealt nõu ja teada, kas ta peaks testima minema või mitte,“ sõnas ta.

Jürilo teatas, et kuigi kõige olulisem on hoida viiruse riskirühmadel silma peal, on terviseamet hakanud rohkem tähelepanu pöörama ka ametitele, kes viiruse vastases võitluses esirindel on.

„Selge on see, et kõiki ei ole vaja testida. Samuti ei tasu uskuda, et kui test on negatiivne, siis ei ole enam võimalik haigestuda. Lähtuda tuleks siiski arsti nõuannetest, säilitada rahulik meel, hoida oma tervist ja lähedasi,“ rääkis Jürilo. Perearstide kaasamine on Jürilo sõnul oluline, kuna nemad teavad kõige paremini, millised teised haigused nende patsientidel on ja oskavad nende tervisest kõige terviklikuma pildi kokku panna. „Meie suurim soov on see, et kiirabi saaks teha just seda, milleks ta on mõeldud, ja sellepärast oleme testide andmise korraldust muutnud,“ põhjendas Jürilo.

Jürilo kinnitas, et need nakatunud, kes on haiglas, on stabiilses seisus ega vaja intensiivravi.

Avatakse drive-in testipunktid

Aamisepp sõnas, et nad on oma laborites aina rohkem koroonaviiruse testimise võimekust kasvatanud. „Täna saame öelda, et oleme võimelised tegema oma laboris 500–600 testi päevas,“ rääkis ta ja kinnitas, et neil on võimekust kõik vajalikud testid laboris läbi viia.

„Jõudsime nädalavahetusel uue teenuse mudelini, kus saab perearsti saatekirja alusel minna proovi võtma. Eestis avatakse seitsmes linnas drive-in tüüpi testikoht,“ seletas ta. Igas linnas on loodud mobiilsed üksused, et saaks minna koju testi võtma neilt, kellel on liikumisega raskusi. „See on projekt, kus on väga palju partnereid, terviseamet ja sotsiaalministeerium ja paljud teised. Tänu nendele on meil võimalik täna see drive-in teenus käivitada.“

Kõik ei vaja teste

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige, dr Argo Lätt teatas, et nemad määravad testid teatud tervisemärkide järgi nagu vanus ja kroonilised haigused. „Me testime neid, kellel on ägedad viirushaiguse sümptomid. Nende järgi teeb perearst otsuse, kas on testi vaja või mitte. Ma meenutan, et kõigil ei ole testi vaja, sest test ei mõjuta haiguse kulgu. Need patsiendid, kellel on raske seisund, nendele palume lähedastel kutsuda kiirabi. Need, kellel on kergemad sümptomid, saavad võtta ühendust oma perearstiga,“ seletas Lätt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee