Eesti uudised

VIDEO | Valitsus peatab ajutiselt teise pensionisamba sissemaksed (3)

Johanna-Kadri Kuusk, 19. märts 2020 11:44
Valitsuse pressikonverentsFoto: Youtube/ValitsuseUudised
Peaminister Jüri Ratas teatas neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et raskendatud majandusolukorra abipaketi osana peatatakse ajutiselt teise pensionisamba sissemaksed.

 

Jüri Ratas alustas oma sõnavõttu kiitusega eestlastele selle eest, et nad eriolukorda mõistlikult suhtuvad, ja ajakirjandusele selle eest, et too toimuvat tasakaalukalt kajastab.

Peaminister pani kõigile südamele, et nad väldiksid tarbetut kontakti.

Samal teemal

„Eestlaste koju toomisel tänasin ka Saksamaa kantslerit Angela Merkelit. Tänu neile oli meil võimalik luua side Eesti ja Saksamaa vahel,“ sõnas ta.

Ratas tutvustas raskendatud majandusolukorra majanduspaketti, mille hulka kuulub ka teise pensionisamba sissemaksete ajutine peatamine, mis hoiaks riigil kokku 400 miljonit eurot. Lisaks veel laenude tagastamise abi ja ka erinevate eriolukorraga tekkinud laenuvajaduste katmine KredExi kaudu. Samuti hakkab töötukassa hüvitama töötajatel saamata jäänud palka, üldjuhul kuni 70 protsendi ulatuses.

„Seni on saanud testi teha ainult riskirühmadesse kuuluvad inimesed. Nüüd on  võimalik saada testi ka teatud sümptomitega inimestel, aga seda siiski arsti otsuse põhjal,“ sõnas Ratas koroonatestide kohta. Peaminister teatas, et alates neljapäevast hakatakse käivitama ka drive-in testimise võimalusi. Kõigepealt kaks kohta Tallinnas ja siis jooksvalt üks koht Kohtla-Järvel, Kuressaares, Tartus, Viljandis ja Narvas.  

„Eesti ja Läti vahet saab käia ilma karantiininõudeta, kui ei ole viiruse sümptomeid, Soomes saab ilma karantiininõudeta käia korra seitsme päeva jooksul,“ ütles Ratas.

Mart Helme: kes on sees, see on sees

Siseminister Mart Helme võttis ette kalevipoegade liikumise Eesti ja Soome vahel. „Meil on siin keeruline olukord. Me tahame ühelt poolt karantiini, aga teiselt poolt ei saa me sõrmenipsust panna inimesi otsustama, kas nad jäävad nüüd Soome või on siiski kodus,“ sõnas ta. Helme kinnitas, et muutused tulevad vastavalt vajadusele ja eesmärgiks ei ole puhtalt piirangute seadmine. Üle kõige on tema sõnul siiski rahva tervis.

Helme sõnul on meil ka teine oluline naaber ja see on Läti. Seal tööl käivate inimestega suheldakse samuti. „Ka siin oleme kahvlis. Me tahame karantiini, aga kui me vaatame, kui palju need erimeetmed meile maksma lähevad... siin peame arvestama, et töö ei tohi seisma jääda,“ ütles ta. Helme kinnitas, et just sellepärast ongi eriolukorras eraldi komisjon ja juht, kes tagavad, et püsiks tasakaal. 

Kolmanda teemana tõi Helme välja Eestis tööl olevad ukrainlased. „Kes on sees, see on sees. Ka firmade juhtkonnad peavad olema selles olukorras paindlikud ja leidma uusi lahendusi. Näidata valitsuse peale näpuga, et meie süül ei ole tal enam töölist, on kõige rumalam ja arusaadavalt ka kõige lihtsam teguviis,“ rääkis Helme. Ta lisas, et need ukrainlased, kes juba on Eestis kinni, saavad riigilt abi töö leidmisel, kuid kedagi siia sisse tuua ei saa. „Sellisel juhul me lihtsalt mängime karantiini,“ lisas ta.

Helme sõnul on neile ka kaevatud, et tahetakse minna koju Ukrainasse, aga selleks ei olevat raha. „Kus sul see raha kadus, kui sa siin tööd tegid? Maha jõid või? Vot seda võiks nendelt küsida ja nüüd tulevad kõik need mustad skeemid välja,“ rääkis Helme.

Helme kinnitas, et inimeste kodus püsimine ei ole kaasa toonud tavalisest rohkem perevägivalla juhtumeid. „Hoiame sellel siiski äärmiselt tähelepanelikult silma peal,“ kinnitas ta. Samuti lisas ta, et eriolukord ei ole vabandus napsisena autorooli minna. „See ei ole mitte mingi vabandus. Kuigi meil on eriolukord, võtavad meie korrakaitsjad iga päev kümmekond roolijoodikut rajalt maha,“ ütles minister. 

Reinsalu: kinnine Poola piir on oht julgeolekule

„Mis siin muud öelda, kui pea püsti,“ julgustas välisminister Urmas Reinsalu. Ministri sõnul on kõige olulisem praeguses olukorras otsuseid teha.

Välisminister kordas üle, et neil, kes käivad korra nädalas Soomes ja kellel on seal mõne ettevõttega tööleping, ei ole tarvis igal piiriületusel kaheks nädalaks karantiini jääda. 

Poola piiril on olukord ikka veel pingeline. „Saksa ja Poola piiril on järjekorrad pikenenud ja see on väga murettekitav. Ei liigu ka sõjavarustus, kui teed on blokeeritud. Seda teemat on tõstatatud NATOs ja ka Valges Majas. Julgeoleku mõttes on väga oluline, et piiri saaks ületada,“ seletas Reinsalu.

Reinsalu lisas: „Rõhutan veel kord, et meie soov on üle gloobuse Eesti kodanikke Euroopa suunas saada ja sealt siis edasi juba Eesti poole suunata.“

Sotsiaalminister: oleme läinud koroonatestide laiendamise teed

„Oleme otsustanud, et kui inimesel on sümptomid ja arst niimoodi otsustab, siis saab ta testi teha. Meile on siin appi tulnud erasektor, mis on minu arvates ainus võimalus. Haiglad peavad energia suunama oma patsientidele. Erasektor annab võimaluse teha kahte asja korraga ehk mitte vähendada tervishoidu patsientidele ja laiendada samal ajal testide tegemise ulatust,“ sõnas sotsiaalminister Kiik. Kui varem oli võimekus teha 300 testi päevas, siis nüüdsest on see tõusnud 1000 peale.

Kiige sõnul on rohkemate testide puhul paremini näha see, kui suur on viirusesse nakatunute tegelik osakaal ühiskonnas.

Kiik kiitis valitsust, et haigekassa sai rohkem raha perearstidele kaugusetasu maksmiseks. „Täna kinnitati haigekassa rahastamise ettepanek, mis kasvatab kaugemates piirkondades töötavate perearstide tasu. Need arstid, kelle töö on lähimast haiglast rohkem kui 40 kilomeetri kaugusel, saavad selle eest 1646 eurot palka. See on oluline signaal olukorras, kus me oleme kriisis ja kus selle üks raskuskeskmeid on tervishoiutöötajate peal. Oluline on siin näidata, et me väärtustame neid ja et kriisiolukorrast hoolimata tõstame me nende palka,“ teatas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee