Kommentaar

Vabaerakond | Teise pensionisamba maksete peatamine oleks väga kahjulik 

Heiki Lill, Vabaerakonna esimees, 18. märts 2020, 20:02
Foto: Julia Vakina
Esmaspäeval ilmus teadaanne, et erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seederi arvates tuleb seoses koroonaviiruse põhjustatud börsilangusega kaaluda pensioni II sambasse maksete ajutist peatamist. Esmalt arvasin, et tegu on halva naljaga. Kuid kuna uudis oli mitmes meediakanalis, siis tuli tõdeda fakti, et ajalugu kordub. Halval kujul. Lisati, et rahandusminister toetab seda mõtet.

Kas tõesti tahetakse korrata seni halvimat otsust, mis on tehtud II pensionisamba kohta?

Põhjusena on välja toodud, et teise pensionisamba maksete peatamine lõpetab raha sundkorras saatmise langevatele börsidele ning võimaldab säästa inimeste ja maksumaksjate rahalisi vahendeid kriisi mõjude leevendamiseks.

Palun asjaosalistel natuke süveneda teemasse. Esimene küsimus, mis väljatoodud põhjuses tuleks lahendada on: kas maksete (ajutine) peatamine päästab kuidagimoodi kuni käesoleva hetkeni fondidesse paigutatud raha põlemast?

Teiseks tuleb leida vastus küsimusele: mil viisil aitab 2% brutopalgast maksumaksja raha kriisi mõjude leevendamist?

Kolmas, siinjuures tähtsaim küsimus on aga hoopis: kui kaua kriis kestab?

Kõige raskem on vastata viimasele küsimusele. Ja tegelikult sellest vastusest sõltub enim. Kui kriisi põhiraskus on näiteks kolme kuu pärast möödunud, siis ei ole otsustamisega (jätkata maksetega või mitte), suuri raskusi. Sellisel juhul tuleb kindlasti jätkata. Kui aga kriis kestab näiteks viis aastat (ja me peaksime kuidagimoodi seda aega ka täpselt ette teadma) siis tõesti, maksete jätkamise mõttekus teise pensionisambasse on küsitav. Kaalutluskoht on muidugi ka börside trendid. Kas jääbki langustrendi, stabiliseerub ja on madalseisus.

Tagasi esimese küsimuse juurde. Kas maksete ajutine peatamine päästab kuidagimoodi juba fondidesse paigutatud raha? Ei päästa. Seda juba investeeritud raha saaks ehk mingis osas päästa ainult raha välja võttes, kuid täna meil kellelgi sellist võimalust ei ole. Seadused ei lase.

Teine küsimus. Keskmise palga saaja maksis 2019.aasta lõpus igal kuul II pensionisambasse ca 28 eurot. Kui palju aitab kaasa kriisi mõjude leevendamiseks keskmise maksumaksja 28 eurot kuus? Kui näiteks eelmise kriisiajal peatati igasugused maksed II pensionifondi pooleks aastaks ning eeldades, et kas sel korral peatatakse maksed pooleks aastaks, siis ühe keskmise maksumaksja panus kriisi mõjude leevendamiseks on 168 eurot. Jah, peab arvestama ka mündi teist poolt. Ehk isegi kaalukamat. Nn. riigipoolne makse teise sambasse, mis on kaks korda suurem. Ja see on 336 eurot, mis jääb riigieelarvesse kriisi mõjusid leevendama.

Pensionifondid paigutavad raha börsidel kaubeldavatesse aktsiatesse, võlakirjadesse, hoiustesse. Nende hetkeväärtus sõltub majanduse käekäigust. Hetkel on enamus majandusnäitajad negatiivsed ning sellest tulenevalt ka pensionifondide väärtused vähenevad. Kui majanduses hakkab paremini minema, siis suureneb ka pensionifondi väärtus.

Lapsena õpitud majandustarkus ütleb: osta odavalt, müü kallilt. Miks siis nüüd tahetakse teist korda ajaloos odavalt ostmise ajal ostmine üldse peatada? Kas mitte nüüd (eeldusel, et kriis ei kesta aastaid) ei ole kõige parem moment pensionifondidesse investeerida? Eelmise kriisi järgsetel aastatel oli pensionifondide tootlus meeletu. 30% kasvu ei olnud võimatu. Miks tahetakse jälle teha vastupidiselt tervele mõistusele ning odaval ajal ostmine võimatuks teha? Kas selleks, et põlistada eestlase vaesust?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee